Potada tehlike çanları

Ekonomik krizle yıldızlarını birer birer kaybeden Türk basketbolu açısından 2002-03 sezonu pek başarılı geçmedi ve basketbolumuz, kulüpler seviyesinde Avrupa'da sekizinciliğe geriledi.

İSTANBUL - Ekonomik krizle yıldızlarını birer birer kaybeden Türk basketbolu açısından 2002-03 sezonu pek başarılı geçmedi ve basketbolumuz, kulüpler seviyesinde Avrupa'da sekizinciliğe geriledi. Turkbasket.com internet sitesinden Can Budak'ın yaptığı araştırmaya göre, bu sezon Avrupa Kupaları'nda ülkemizi temsil eden Efes Pilsen, Ülker, Darüşşafaka, Pınar Karşıyaka ve Türk Telekom oynadıkları toplam 78 karşılaşmanın 40'ını kazanırken 80 puan topladı. Genel klasmanda İspanya, 216 puanla ilk sırada yer alırken, Bologna takımlarının performans düşüklüğüne karşın İtalya 156 puanla ikinci, uzun bir aradan sonra Final Four'a takım sokamayan Yunanistan ise 136 puanla üçüncü oldu. Klasmanda Rusya 116 puanla dördüncü, Fransa 104 puanla beşinci sırayı alırken, beş takımla mücadele eden ülkelerden Polonya 84 puanla altıncı, İsrail 83 puanla yedinci, Türkiye ise 80 puanla ancak sekizinci olabildi.
Türkiye, takım başına düşen puanda 16 puanlık ortalamayı tutturmasına karşın, başarı yüzdesinde hayli gerilerde kaldı ve 12. sırada yer aldı. Bu kategoride Rusya yüzde 65.9'luk başarı ortalamasıyla birinci sırada. Rusya'yı, yüzde 60.7 Macaristan, yüzde 60'la Polonya ve Ukrayna izliyor. (Spor Servisi)