Potanın da başkenti oldular

Bir yanda gerçek bir marka Efes Pilsen, diğer yanda Türk basketbolunun yıllarca ikinci adresi olup bu yıl yanına futbolun devlerinden birini alan ve ismini Fenerbahçe Ülker'e çeviren bir başka 'güç odağı'.

İSTANBUL - Bir yanda gerçek bir marka Efes Pilsen, diğer yanda Türk basketbolunun yıllarca ikinci adresi olup bu yıl yanına futbolun devlerinden birini alan ve ismini Fenerbahçe Ülker'e çeviren bir başka 'güç odağı'. Herkes basketbolda, şampiyonluğun bu iki takım arasında biçimleneceği kanısında. Ne var ki geride kalan 15 maçın ardından liderlik koltuğunda başka bir takım oturuyor: Türk Telekomspor. Bir anlamda
'İstanbul dükalığı'na da omuz atan Ankara ekibi, ortaya koyduğu performansla hem ezberleri bozdu, hem de hatlarda 'parazit' yaptı.
Basketbolu, futboldan farklı kılan sadece oyuncuların daha uzun boylu olması değil elbette. 'Ayaktopu'nda da sonuç son saniyede belirlenebiliyor
ama böylesi maç sayısı bir elin parmakları kadar az. Oysa salonda, bu tür kader anlarına çokça rastlamak mümkün. Ligin son haftasında cumartesi günü oynanan Beşiktaş-Banvitspor maçında Siyah-Beyazlı takımdan Jamel Thomas, üçlüğüyle galibiyeti getiren isim oldu. Bir gün sonra, bu kez Abdi İpekçi'de kazananın liderlik koltuğuna oturacağı maçta, son sözü Jan Hendrik Jagla söyledi. Alman oyuncu, üçlüğüyle salonda bulunan Aziz Yıldırım, Nihat Özdemir, Mahmut Uslu, Murat Özaydınlı gibi 'konsüller'in yanı sıra yaklaşık 8 bin Fenerbahçe taraftarını da üzdü. Telekom, İstanbul deplasmanında Fenerbahçe'yi 74-71'le geçerken en azından ikinci yarının başlangıcı olan 26 Ocak'a kadar bu 'unvanın' keyfini süreceğini
'resmileştirdi'.
Sunter: Her şeyin başı disiplin
Takımın teknik patronu Ercüment Sunter ise galibiyeti şöyle özetledi: "Son periyodun başında atmamız gereken iki dış atışı, maçın sonunda attık. Aslında maçı daha önce de koparabilirdik, maçın son beş dakikasında çok disiplinli oynadık ve galibiyete ulaştık."
Ne var ki Türk Telekom, Fenerbahçe Ülker galibiyetini bir an önce unutmak zorunda. Çünkü Ankara ekibi, FIBA Avrupa Kupası ikinci turunda, bugün grubundaki ikinci maç olan Panionios karşılaşmasına çıkıyor. İlk maçta Belçika temsilcisi Spirou Charleroi'yı Ankara'da mağlup eden Mavi-Beyazlılar, bu kez de Yunan ellerinde galibiyet arayacak. Koç Sunter, gruptaki en büyük rakiplerinin Panionios olduğunu belirterek, "Grup liderliği için bu maçı kazanmamız gerekiyor. Burada oynayacağımız karşılaşma kilit maç olacak" dedi. Sunter grup liderliğinin 'Dörtlü Final' için çok önemli olduğuna dikkati çekerek, "Bu turdan sonra çeyrek final var. Çapraz eşleşmeden gelecek gruptaki takımlar çok güçlü. Bu nedenle grubumuzu lider bitirmeliyiz. Panionios'u yenersek grup liderliği için önemli bir avantaj yakalamış olacağız. İki takım da birbirini çok iyi tanıyor ve hemen hemen aynı özelliklere sahip" yorumunda bulundu. Maç saat 19.00'da başlayacak ve CNN Türk'ten naklen yayımlanacak.
Son olarak Telekom, dün şehiriçi ve şehirler arası telefon görüşmelerine ait yeni fiyat tarifelerini açıkladı. Bu haber servimizde 'Liderlik tarifeleri' olarak yorumlandı.
İlk yarının 'en'leri
Sayı krallığında Galatasaray Cafe Crown'lu Gerald Fitch, 20.3 ortalamayla ilk sırada. TED Kolejliler'den Charles Davis, 18.8 sayı ortalamasıyla ikinci, takım arkadaşı Marques Green 18 sayı ortalamasıyla üçüncü sırada. Ribauntta ise Alpella'dan Ömer Aşık, 10.5 ortalamayla lider durumda. Bu oyuncuyu 10.3 ortalamayla Karşıyakalı Marcus Slaughter ve 10.2 ortalamayla Mersin BB'de Ümit Sonkol izliyor. Asist krallığında ise TED Kolejliler'den Marques Green, 6.4 ortalamayla ilk sırada., Fenerbahçe Ülker'den Willie Solomon 5.4 ortalamayla ikinciliğin, Mersin BB'li Umut Tınay'da 5.1 ortalamayla üçüncülüğün sahibi.
Blok krallığında da TED Kolejli-ler'den Erek Jay Hansen, 3.3 ortalamayla ilk sıradaki yerini kimseye kaptırmazken, Galatasaraylı Fatih Solak 2.2 blok ortalamasıyla ikinci sırada. Üçüncü sıranın sahibi ise 1.8 ortalamayla Selçuk Üniversitesi'nden Kendell Dartez.
(Spor Servisi)