'Puanımız silinmeyecek' diyorlar ama...

Beşiktaş-Vicente Del Bosque randevusunda rauntlar bitmiyor. Kulüp, eski teknik direktörleri Vicente Del Bosque'nin tazminatını ödemediği gerekçesiyle puanının silineceği yönünde önceki gün çıkan haberleri yalanladı.

İSTANBUL - Beşiktaş-Vicente Del Bosque randevusunda rauntlar bitmiyor. Kulüp, eski teknik direktörleri Vicente Del Bosque'nin tazminatını ödemediği gerekçesiyle puanının silineceği yönünde önceki gün çıkan haberleri yalanladı. Kulüpten yapılan açıklamada, FIFA nezdinde prosedürün devam ettiği belirtilerek, "Kulübümüzün talepleri doğrultusunda FIFA, duruşma yapılması kararı almış ve duruşma tarihinin taraflara bilahare bildirileceğini deklare etmiştir" denildi. 'Beşiktaş'ın puanı silinecek' başlığı ile yayımlanan haberin asılsız olduğu kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Bu haber, FIFA prosedür ve incelemeleri devam ederken, FIFA yerine geçerek karar verilmesi anlamını taşımaktadır. Bugün itibarıyla tarafımıza yapılmış bir bildirim yoktur. Bahsi geçen duruşma ve izlenen prosedür neticesinde FIFA'nın vereceği karar, 'Taraflar arasındaki uyuşmazlığın hangi hukuk platformunda devam etmesi gerektiği' konusunda olacaktır. FIFA'nın vereceği karar nihai bir karar olmayıp, bu karara karşı dahi tarafların CAS (Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi) nezdinde temyiz başvurusu yapma hakkı mevcuttur."
'30 günlük ek süreleri var'
Lakin bu açıklamalara karşın CAS'ın Türk üyesi hukukçu Kısmet Erkiner, Beşiktaş'ı bekleyen tehlikelerin altını ısrarla çizdi. Önceki gün Milliyet gazetesinde çıkan haberde Vicente del Bosque'nin avukatı Javier Ferrero Munoz'un Beşiktaş'ın CAS ve İsviçre Federal Mahkemesi'nin verdiği kararlara rağmen hâlâ ödemesi gereken tazminatı ödemediğini ve FIFA'nın bu durum üzerine Siyah-Beyazlı kulübün dosyasını disiplin kuruluna sevk ettiğini ifade etmişti. İspanyol avukat 31 Ağustos tarihinde Beşiktaş Kulübü'nün 15 günlük ek süre istediğini ve bu ek sürenin dolmasına rağmen ödemenin yapılmadığını da vurgulamıştı. Munoz'un açıklamalarını değerlendiren Kısmet Erkiner, FIFA'nın Beşiktaş'ı disiplin kuruluna vermesinin usul olarak doğru olduğunu ifade etti.
Erkiner, FIFA Yönetim Kurulu'nun elinde bulunan mahkeme kararına rağmen uygulamaya geçemediğini ve bunun sonucu olarak Siyah-Beyazlıları parayı oödemedikleri için disiplin kuruluna sevk edebileceğini belirtirken şöyle konuştu: "FIFA'nın elinde bir mahkeme kararı bulunuyor. Bu karar hem CAS hem de İsviçre Federal Mahkemesi tarafından verilmiş bir karar. Ancak FIFA bu kararı uygulamaya geçirip, Beşiktaş'tan bu tazminat bedelini tahsil edemedi. Siyah-Beyazlılar son olarak 15 günlük ek bir süre talep etmiş ve bu süre de sona ermiş. Bu günden sonra FIFA ilk olarak 30 günlük son bir ek süre vererek bu paranın ödenmesini bekleyecek. Eğer bu para ödenmezse
ikinci aşama olarak Beşiktaş'ın üç ile altı arasında puanı silinecek. Üçüncü aşamada ise Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nden diskalifiye edilmesi ve son olarak da küme düşürülmesi gündeme gelir." (Spor Servisi, dha)