Putin'e destek başa bela oldu

Putin'e destek başa bela oldu
Putin'e destek başa bela oldu
Ülkedeki eşcinsellik karşıtı yasayı destekleyen Yelena Isinbayeva, yanlış anlaşıldığını söyledi. Rus atlet "İngilizcem yetersiz kaldı" dedi.
Haber: EMİR İNCEGÜL / Arşivi

Moskova’da devam eden Dünya Atletizm Şampiyonası, yıllar sonra sportif bakımdan olduğu kadar eşcinsellikle ilgili haklar anlamında da çok konuşulabilir. Rusya’da yürürlüğe giren ve eşcinsel propagandayı yasaklayan düzenleme, şampiyona öncesinde ve sırasında protesto edilmişti. Rusların yıldız ismi Yelena Isinbayeva’nın önceki gece katıldığı basın toplantısında yaptığı açıklamalar ve sonrasında yanlış anlaşıldığını söylemesi ise dünya basınında geniş yankı buldu.
Şampiyon olduğu gece spora bir süre ara verip, doğum yapacağını ve geri döndükten sonraki performansına göre devam edip etmeyeceğine karar vereceğini söyleyen Isinbayeva, önceki gece de yine tarihi bir basın toplantısındaydı. Isinbayeva alkışlar eşliğinde, Ato Boldon ve Stephane Diagana’nın katıldığı basın toplantısının sürpriz konuğu oldu. Fakat gazeteciler, bu kez Isinbayeva’ya çalışmadığı yerden sordu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen ay eşcinsel propagandayı sert bir şekilde yasaklayan bir karara imza atmıştı. Bu gelişme üzerine bazı ülkelerin, gelecek yıl Soçi’de düzenlenecek kış olimpiyatını boykot etmesi bile gündeme gelmişti. Moskova sokakları protesto gösterilerine sahne olmuş, Barack Obama bile boykot söylentileri üzerine açıklamalar yapmıştı.
Basın toplantısında bu konudaki görüşleri sorulan Isinbayeva, “Bir sporcu olarak her türlü ayrımcılığa karşıyım. Herkes hayatını istediği şekilde yaşamalı. Ancak boykot söylentilerine üzülüyorum. Rusya’da, geleneklerimiz gereği, bahsi geçen konulara bakış açımız, Avrupa ’dan biraz farklı. Bizde normal olan, kadınla erkeğin beraber olmasıdır. Biz nasıl başka ülkelerdeki kurallara saygı gösterip, uyuyorsak diğer ülkeler de buradaki kurallara uymalı ve saygı göstermeli. Bu anlamda bu konuda ben Rusya hükümetinin aldığı kararın yanındayım.” dedi. Isinbayeva, İsveçli atletler Emma Green ve Moa Hjelmer’in düzenlemeyi protesto etmek için tırnaklarına gökkuşağı renkli oje sürmelerini de Rusya’ya karşı saygısızlık olarak gördüğünü söyledi. Cevapları İngilizce veren Isinbayeva, belki Rusça konuşsa daha yuvarlak cevaplarla tehlikeyi savuşturabilirdi ama olmadı.
Isinbayeva’nın sözlerinin saçma olduğunu söyleyen Britanyalı atlet Louise Hazel ise 2010’da IOC tarafından “Gençlik Elçisi” seçilen ve Isinbayeva’nın artık o görevde kalmaması gerektiğini savundu.
Tepkiler üzerine IAAF aracılığıyla bir mesaj ileten Isinbayeva, anadilinin ingilizce olmadığını ve bu yüzden yanlış anlaşılmış olabileceğini belirtti. Isinbayeva, İsveçli atletlerle ilgili görüşünün ise değişmedini açıkladı.

İlham: Ayağıma darbe geldi

1500 metre yarı final ikinci serisinde koşan İlham Tanui Özbilen 3:37.07’lik derecesiyle serisinde 9. olarak elendi. İlham yarıştan sonra, “Son tura girerken ayağıma darbe geldi ve bloklandım. Son 200’e girilirken atak yapmayı denedim ama bu kez de Etiyopyalı Aman Wote önüme çıkıp kulvarımı kapattı” dedi.