@gokhan_karatas

Quaresma'nın sözleşmesinde ilginç detay!

Quaresma'nın sözleşmesinde ilginç detay!
Quaresma'nın sözleşmesinde ilginç detay!
Beşiktaş'a 2.5 yıl aradan sonra dönen Ricardo Quaresma, yine Kartal'ın en yüksek garanti ücrete sahip futbolcusu olacak. Ancak Portekizli, takım içinde en çok kazananlar arasında ilk 5'e bile girmekte zorlanacak. 
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Siyah-beyazlı camiada Ricardo Quaresma bekleyişi mutlu sonla noktalandı. Salı günü İstanbul 'da yüzlerce taraftar tarafından coşkuyla karşılanan yıldız futbolcu, dün sağlık kontrolünden geçtikten sonra Başkan Fikret Orman ile bir araya geldi. 2+1 yıllık mukavelede anlaşma sağlanmasıyla birlikte futbol kamuoyunun merakla beklediği 'maliyet' konusu da Borsa'ya bildirildi.

Portekiz kulübü Porto'dan 1.2 milyon Euro karşılığında transfer edilen Q7, ilk yıl 1 milyon 768 bin Euro alacak. Aralık 2012'de 3 milyon 750 bin Euro'luk ücretinde 'feda' demeyip Türkiye 'den ayrılmayı seçen tecrübeli oyuncunun, 2015'te yarı yarıya indirimi kabul etmesi dikkati çekti. Buna rağmen 31 yaşındaki yıldız, siyah-beyazlı takımın en yüksek maaşa sahip futbolcusu konumunda. Ancak yıldız ismin imzaladığı yeni sözleşmede önemli bir detay bulunuyor.

Mahkemeden Beşiktaş'a şok Quaresma kararı!

MAÇ BAŞI PRİMİ YOK!

Zira siyah-beyazlı kulüp, diğer oyuncuların aksine Portekizli'ye 3 sezon boyunca maç başı ödemesi yapmayacak. Bu da, 31 yaşındaki futbolcunun büyük olasılıkla en çok kazanan isim olamayacağı anlamına geliyor. Takım içinde garanti ücreti Quaresma'dan düşük olan 6 isim, forma giydikleri maç sayısıyla doğru orantılı olarak dünyaca ünlü futbolcudan daha fazla gelir elde edebilir.

Maç başı ücreti 10 bin Euro olan oyunculardan Jose Sosa 22, Gökhan Töre 27, kaleci Cenk Tosun 32, Veli Kavlak ve Mustafa Pektemek ise 37 resmi maçta görev almaları durumunda Portekizli yıldızı geride bırakacak. Ayrıca kaleci Tolga Zengin de maç başı kazancı 12 bin Euro olduğu için yeni sezonda 39 karşılaşmaya çıkarsa Q7'yi yakalayacak.

Jose Sosa: 1 milyon 550 bin Euro + 10 bin Euro maç başı
Gökhan Töre: 1.5 milyon Euro + 10 bin Euro maç başı
Cenk Tosun: 1 milyon 450 bin Euro + 10 bin Euro maç başı
Veli Kavlak: 1.4 milyon Euro + 10 bin Euro maç başı
Mustafa Pektemek: 1.4 milyon Euro + 10 bin Euro maç başı
Tolga Zengin: 1.3 milyon Euro + 12 bin Euro maç başı

İLK TRANSFERİ 20 MİLYON EURO! 

Beşiktaş kulübü, ilk olarak 2010 yılında kadrosuna kattığı futbolcu için 2.5 yılda yaklaşık 20 milyon Euro harcamıştı. Inter'den 7.3 milyon Euro bonservis karşılığında gelen Quaresma'ya, yaklaşık 9 milyon Euro garanti ücret ödenmişti. Kulüp kasasından menajer komisyonu olarak 2 milyon Euro, devlete vergi olarak da 2 milyon Euro çıkmıştı.

Nouma'dan sonra bir ilk: Quaresma!