'Quaresma'sı yine son anda gitti

Ertuğrul Sağlam dün akşamki maç için "Bu ligdeki hal ve gidişimizi gösterecek" diyordu. Porto karşısında umut kapısına ayak koyma derdindeydi genç teknik adam. Ama rakip Quaresma'dan daha 'karizma'ydı. Şampiyonlar Ligi'nde...
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Ertuğrul Sağlam dün akşamki maç için "Bu ligdeki hal ve gidişimizi gösterecek" diyordu. Porto karşısında umut kapısına ayak koyma derdindeydi genç teknik adam. Ama rakip Quaresma'dan daha 'karizma'ydı. Şampiyonlar Ligi'nde 102. maça çıkıyorlar, parmaklarındaki bol bol kupa yüzüğü ile de sükse yapıyorlardı. Ama bu lig haşmetli geçmişlerle ilgilenmiyordu hiç. Güncel oyun olgunluğuna erişmek yeterliydi. Ne diyordu İbrahim Altınsay dün? Üç kuruşun/puanın hesabını bırak, medeni cesareti tam bir futbol oyna. Devler Ligi'nde çıkış burada. Beşiktaş'ın eforu iyiydi lakin bu yüzden tamamına erdiremedi... Yoksa oyunun hakkı dengeydi.
Aslında dirençli ve dinamikti Beşiktaş. Son maçta kaleyi bulan tek şutu olan takım devreyi bol pozisyon ve tam sekiz şutla kapattı. 3'te Delgado ortasından gelen Serdar Kurtuluş kafası açtı oyunu. Heves iyiydi ama oyun da sıkı dokunuyordu.
İkinci bir denemenin gelebilmesi için 15 dakika mücadele etmek gerekti. Bu esnada Quaresma ve arkadaşları da ritm kazanıyordu yavaştan. Nitekim kısa menzilli uyarı atışları ve Quaresma'nın 'bul karayı al parayı' hareketlerinin ardından 20'de Lopez'in dokunmadığı top ilk Portolu tehdit olarak zabıtlara geçti. Golün elle tutulduğu ilk an ise gayet net ve siyah-beyazdı. 26'da Tello'nun ortasına Bobo nişanladı kafasını. Ama son anda kalecide kaldı top. Üstelik bir de Bobo'dan oldu Kartal. Toraman, bu dakikadan sonra Nobre'lenen ve yenilenen ekibi 27'de motive edecek fırsatı buldu, lakin vuruş dengesi zayıftı. Buna 'vahlanıp' gaz kesmedi Siyah-Beyazlılar.
Ertuğrul pek bir gergindi
Belli ki gönüllerinden gol geçiyordu. Nitekim 'Çarşı esnafı' çok geçmeden 'Kartal gol gol gol' terennümüne başladı. 33'de Meireles'in şutu susturdu bu nümayişi. Oyun yeniden dengeye oturmuştu. Artı 45'te Cisse'nin serbest vuruşuyla devre biterken aklımızda kalan Beşiktaş'ın dinamizmi ve Serdar'gillerin tarafta parselleyecek alan bulamayan Quaresma'nın, İbrahim'gillerin tarafa 'göçmesiydi'. Oysa her iki taraf için daha fazlası gerekti. Mücadele tonu yüksek oyunun tabelayı değiştirmek için başka ipuçları bulması gerekiyordu.
İkinci yarıda baştaki formasyona rücu ettik. Quaresma eski kulvarına dönmüş, Beşiktaş ise temkinli oyununu sürdürüyordu. İlk hamle Porto'dan geldi. 52'de Meireles kafasını uzattı, tutturamadı. Belli ki rakip takım yavaştan dirsek gösteriyordu. İşte bu anda neden bu kadar gergin olduğu pek anlaşılamayan Ertuğrul gereksiz yere rol çaldı takımından. Şampiyonlar Ligi'nin 'çaylak' teknik adamı, 4. hakemle girdiği 'mükerrer' atışma sonucunda ihraç edilmişti. Şimdi ne yaparsa futbolcular kendileri yapacaktı. Fakat onlar da randıman sıkıntısı yaşamaya başladılar. Belli ki komuta kademesinin düşmesi kötü gelmişti. 62'de Quaresma dokunsa kaynar sular dökülecekti başımızdan aşağı. Neyse ki olmadı. 67'de gelen duran topla yeniden silkindi Siyah-Beyazlılar. Fakat bu sefer de Serdar'ı sakatlığa kurban verdiler. Son bölümde can havli 'modunda' gelen 81'deki Higuain pozisyonu sonuçsuz çıkınca maç berabere biter dedik. Daha kötüsü de olabilirmiş. Artı 90'da Quaresma hesabı kötü kesti: 0-1.

BEŞİKTAŞ: 0
Hakan 5
S. Kurtuluş 6
(Ali 71) 5
Gökhan 6
İ. Toraman 6
İ. Üzülmez 4
S. Özkan 5
Cisse 7
Delgado 5
Tello 6
İ. Akın 4
(Higuain 67) 5
Bobo 5
(Nobre 27) 5

PORTO: 1
Helton 6
B. Alves 5
Stepanov 5
Assunçao 6
Quaresma 7
L. Gonzalez 6
Lisandro 7
(Adriano 75) 6
Bosingwa 6
Fucile 6
Meireles 7
(L. Lima 88) -
Sektioui 6
(Cech 66) 6

GOL: Quaresma (90+2)
SARI KARTLAR: Nobre, Ali / L. Gonzalez, B. Alves
Stat: İnönü - Hakemler: P.Vink, A. Inia, P. Gerritsen