Rakip Kasımpaşa Beşiktaş 'Bayram'paşa

Rakip Kasımpaşa Beşiktaş 'Bayram'paşa
Rakip Kasımpaşa Beşiktaş 'Bayram'paşa
Beşiktaş, bayramın ikinci günü Kasımpa- şa'yı deplasmanda 3-1 yenerek dört maçlık galibiyet hasretini sona erdirirken bu sezon ilk kez bir hemşerisini mağlup etti.
Haber: EFKAN BUCAK - efkan.bucak@radikal.com.tr / Arşivi

Kağıt üzerinde eşit güçlere sahip, yetenekli yabancıları bulunan Kasımpaşa ve Beşiktaş ’ın mücadelesine belirleyici unsur yerlilerin yabancı yıldızlara katkısı olacaktı. Nitekim yerli oyuncularından daha iyi verim alan Beşiktaş maçtan 3-1 galip ayrılmayı başarırken rakibinin maç fazlasıyla da olsa liderliğe yükselmesine izin vermedi.
Samet Aybaba’nın 4-1-4-1 şeklinde dizdiği Beşiktaş, en uç noktada Almeida, onun hemen arkasında artık ‘Beşiktaş’ın Alex’i’ olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Fernandes’le rakibini oldukça zorladı. Fernandes’in yanındaki Oğuzhan’ın artık kendine güveni geldiği gözlenirken Olcay ve Holosko kanatlarda çok etkiliydi.
Şota Arveladze’nin 4-2-3-1 şeklinde dizip ileriye Uche’yi koyduğu dizilişte aksayan yer, bu oyuncunun arkasındaki Hüseyin-Özer-Djalma üçlüydü. Forvet arkasında hücumu yönetmesi beklenen Özer, aksayınca ön libero Ernst sık sık ileri çıkıp bu görevi üstlenmek zorunda kaldı. Böyle olunca, Beşiktaş’ın akıncıları hızlı hücumlarda ağır Kasımpaşa geri dörtlüsüyle karşı karşıya kaldı ve çok rahat pozisyon buldular. 

Erken kopabilirdi
Beşiktaş’ın ilk yarıdaki gollerinde ev sahibi ekibin savunmasındaki bu zaaflar açıkça görüldü. Almeida 14. dakikada Holosko’nun ortasında çok rahat bir kafa vuruşuyla topu ağlara gönderirken 26’da Kasımpaşa savunmasının bir türlü uzaklaştıramadı top Beşiktaş’ın ikinci golü olarak kayıtlara geçti: Savunmanın arkasına sarkan Holosko’nun vuruşunu kaleci Isaksson ayağıyla çeldi, devam eden pozisyonda Özer’in vuruşunda İsveçli kaleci yine başarılıydı ancak boşta kalan topu Fernandes ağlara göndermeyi başardı.
Moralman dağılmış görünen Kasımpaşa 10 dakika sonra bir duran topta farkı bire indirdi ve elbette, Ernst’in bundan payı vardı. Soldan kullanılan köşe vuruşunda arka direkte Alman topu kafayla indirdi, altı pas içinde Özer ayakla tamamladı: 1-2
Bu gol Kasımpaşa’da tabloyu bir anda tozpembe yaptı. Maçın başından bu yana yönetimlerini istifaya davet eden Lacivert-Beyazlı tribünler adeta aşka gelerek bu dakikadan itibaren takımlarını coşkuyla desteklemeye başladı. Lakin bu destek beraberliği getirmedi. Hatta devrenin son dakikasında Holosko boş durumda topu ağlara gönderse maç erkenden kopabilirdi. 

Almeida’nın kafasına atın!
Kasımpaşa taraftarları ikinci yarı başlarken takımlarını tribüne çağırarak destek verdi ancak bu devre istekli olan ve koşan ekip yine Beşiktaş’tı. Siyah-Beyazlılar (Dün kırmızı giydiler) iki fırsatı heba ettikten sonra 53’te Sivok’un kafasıyla yeniden iki farklı üstünlüğü yakaladılar.
Geçen hafta Mersin İdman Yurdu karşısında 2-0 geriden gelip beraberliği sağlayan Kasımpaşa’nın dün bunu gerçekleştirmeye mecali olmadığı görüldü. Yine de 70’de ofsayt gerekçesiyle sayılmayan golleri tabelaya yansısaydı son dakikalarda heyecanlı bir maç izleyebilirdik. Bunun yerine Beşiktaş çok rahat oynayarak oyunu domine attı, hatta önemli fırsatlar yakaladı. 80’de Almeida karşı karşıya inanılmaz bir gol kaçırırken Portekizli “Çalışmadığım yerden geldi, ayağıma değil kafama gönderin” der gibiydi. Yine de Beşiktaş için ziyanı yoktu. Maçı 3-1 kazanıp dört maçlık galibiyet hasretleri sona erdirdiler.