Ramazan dolayısıyla kapalıyız

Galatasaray için, kaybettiğinde şampiyonluk yarışında onulmaz yaralar alacağı derbide, Bengal meşaleleleri ve islerin arasında, denk bir maç izledik.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Galatasaray için, kaybettiğinde şampiyonluk yarışında onulmaz yaralar alacağı derbide, Bengal meşaleleleri ve islerin arasında, denk bir maç izledik. Lucescu'nun futbol modeli, ulusal ligde üstünlük sağlamasına yetecek denli sağlamcı. Galatasaraylılar ise düz sayılabilecek bu oyuna karşı varyasyonlar peşine düşünce kaptırdıkları toplarla 'kendim ettim kendim buldum' pozisyonları yaşadı. Bunun en sivri örneğinde Prates-Mondragon ikilisinin gereksiz şovunda, İlhan'ın sayıyı bulması işten bile değildi.
Öte yandan Kartal'ın hücumcuları rakip defansa sürekli baskı yapmayınca Galatasaray savunmasında özellikle De Boer, geriden çıkardığı isabetli toplarda takımına hem nefes aldırdı hem de başarılı ataklar organize etti. Hollandalı deneyimli oyuncu, dün mutlak gol olabilecek birkaç pozisyonu önlerken Sarı-Kırmızılıların en etkili ismi oldu. Tıpkı orta alanda Tayfun-Giunti ikilisine karşı tek başına sırtladığı ağır yükü başarıyla taşıyan Ayhan gibi.
Hücumda sağ kanadı iyi kullanan Prates, geri dönmekte geçikince, ev sahibinin İbrahim'le pozisyon bulmasına neden oldu. Maça tutuk başlayan Sabri daha sonraki dakikalarda Hakan-Bratu ikilisine daha çok servis yapmaya başladı. Kartal'da, Pancu'nun akıl ermez biçimdeki etkisiz oyunu Beşiktaş'ın hemen hemen bir saat 10 kişi oynamasına yol açacak derecede olumsuz bir etkendi. 58'de Rumen'in yerine giren Ahmet Hassan, peşpeşe bulduğu pozisyonlarda Beşiktaş hücum yüzdesini artırdı. Tümer, gole yönelik orta alan görevlisi olarak kopuk kopuk oynamasına rağmen on sekizde
etkili enstanteneler yarattı. İlhan, hücum paslarında isabetsiz görünürken,
Galatasaray savunmasını hataya zorlayarak kazandığı toplarla tribünleri coşturdu. İlk sıcak temas, Cordoba'nın kötü vuruşunu yakalayan İbrahim'in,
sol kanattan uzun metrajlı bindirimi sonucunda Mondi ile karşılaşmasında oluşurken kronometre 4. dakikayı gösteriyordu. Bir dakika sonra Tümer'in yine on sekiz içindeki pozisyonundan doğan tehlike kornerde bitti. Galatasaray'da Bratu'nun uzak şutunda ilk fırsat yakalandığında bu kez 9'daydık. İlk kez derbi yöneten İsmet Arzuman avantajları iyi değerlendirirken çaldığı gereksiz faül düdükleriyle, oyuncuları sinirlendirerek itirazdan sarı kart görmelerine neden oldu.
Bir Kartal, bir Aslan
Tek kanatlı Kara Kartal hep soldan uçarken, devrenin sonlarına doğru İlhan Mansız tabelayı değiştirecek pozisyonu buldu ama topu filelerle buluşturamadı. Hemen bundan sonra Rumen Bratu sağ kanatta başlattığı atakta topu Sabri'yle buluşturdu ama genç oyuncu kaleyi bulamadı. 55. dakikada yine meşaleler devreye girince oyunun soğuyacağını hisseden Mircea Lucescu, tepkisini açık seçik belli etti.
Oyun tekrar başladığında Ahmet Hassan üst üste iki pozisyonda canlılık getirdi. 71. dakikada Sabri'nin şutu Cordoba'nın bakışları arasında direkten döndü. Bu dakikadan sonra her iki ekip de gol atmaktan çok yememeyi daha bir düşünür oldu. Bu nedenle oyun zaman zaman sıkıcı bir hal aldı. Uzatmada direği bulan isim bu kez Mısırlı oyuncu Ahmet Hassan oldu. Sonuçta Beşiktaş Teknik Direktörü Mircea Lucescu evinde ilk kez puan kaybetti. Kuşkusuz ki, bu eşitliğe, olası bir Akçaabat Sebatspor galibiyeti
sonucunda Fenerbahçeliler'in daha çok sevineceği çok açık.