Ramazan Şahin dünya birincisi

Güreşte şampiyonluk

Dünya Güreş Şampiyona-sı'nda Türkiye ilk altın madalyasını kazandı. Ramazan Şahin, 66 kilo finalinde Kübalı rakibini devirdi.

BAKÜ - Türkiye, Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromeni madalyasız kapattıktan sonra serbestin ikinci gününde nihayet altın madalyanın rengini hatırladı ve 66 kiloda Ramazan Şahin, Ay-Yıldızlı formayla dünya şampiyonluğuna ulaştı.
Geçen yıl Türk vatandaşlığına geçen Çeçen asıllı Ramazan Şahin, bu yıl elde ettiği Avrupa üçüncülüğünden sonra bu kez dünyanın zirvesine çıktı. Şahin, 66 kiloda ilk turda Makedon Ljuljim Vrenezi'yi 2-0, ikinci turda Özbekistan'dan Aslan Khutaliev'i 2-0, üçüncü turda Japon Suzuki Takayuki'yi 2-0 ve çeyrek finalde dünya şampiyonu Rus Irbek Farniev'i yine 2-0 mağlup ederek yarı finale yükseldi. Yarı finalde Ukraynalı Andriy Stadnik'i 2-1 yenerek finale yürüyen 24 yaşındaki sporcu, finalde Kübalı rakibi Geandry Garzon'u saf dışı bıraktı ve altın madalyayı boynuna taktı. Finalin ilk periyodunu 1-0 alan Şahin, ikinci periyodunu 3-0 kaybettikten sonra son periyoda çok iyi başladı ve bu periyottan 3-2 galip çıkarak dünya şampiyonluğuna erişti.
Balcı tam finale yükseliyordu ki...
84 kiloda ise Serhat Balcı, yarı finalde elendi. Finale yükselebilmek için Tacikistanlı Jousop Abdulsalamov'la mücadele eden Balcı, son periyotta çok büyük bir hata yaptı. Son iki saniyeye girildiğinde 2-1 öndeyken rakibini çırpmak isteyen Balcı pozisyon sırasında altta kaldı ve bitime 1 saniye kala tuş olarak yenildi. 74 kiloda mindere çıkan Avrupa şampiyonu unvanlı Ahmet Gülhan ise üçüncü turda saf dışı kaldı ve olimpiyat oyunları vizesi alma şansını yitirdi. (Spor Servisi)