Rekor makinası Halil Akkaş

Genç yaşında adını Türk atletizm tarihine yazdırmayı başaran Halil Akkaş, 24. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'ndaki dereceleriyle bir kez daha otoritelerin dikkatini çekti.

İSTANBUL - Genç yaşında adını Türk atletizm tarihine yazdırmayı başaran Halil Akkaş, 24. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'ndaki dereceleriyle bir kez daha otoritelerin dikkatini çekti. Avrupa Atletizm Birliği (EAA) tarafından mayıs ayının atleti seçilen Akkaş, Tayland'da devam eden oyunlarda 5 bin metre ve 3 bin metre engellide zafere ulaşarak kariyerinde 41. altın madalyaya ulaşmayı başardı.
1 Temmuz 1983 Kütahya doğumlu olan Akkaş'ın kariyeri başarılarla ve rekorlarla dolu. Spor hayatını Fenerbahçe'de sürdüren milli atlet, Stockholm'de yapılan GE Galan Yarışları'nda 3 bin metrede elde ettiği 7.45.74'lük derecesiyle Zeki Öztürk'e ait olan ve 15 yıldır kırılamayan salon Türkiye rekorunu beş saniye geliştirmişti.
Milli atlet, ayrıca İzmir'de mayıs ayında yapılan Kulüplerarası Birinci Lig Birinci Kademe yarışlarında ise 3 bin metre engellide 8.13.43'lük derecesiyle Türkiye rekoru kırdı. Akkaş, bu derecesiyle 3 bin metre engellide kendisine ait 8.22.00'lık Türkiye rekorunu yenilerken, 2007 yılının en iyi derecesini de yapmıştı. (Spor Servisi)