Rekorların adamı Pau Gasol

Rekorların adamı Pau Gasol
Rekorların adamı Pau Gasol
35 yaşında İspanya'yı adeta tek başına Avrupa Şampiyonu yapan 2.15'lik dev oyuncu, rekorları da parçaladı.

Cahit Sıtkı Tarancı acaba Pau Gasol'ü Avrupa Şampiyonası'nda izlese '35 Yaş' şiirini yazar mıydı? Ya da şöyle 2-3 yaş öteler miydi? Veya Gasol'u Avrupa'nın gelmiş geçmiş en iyisi ilan eden İspanya Başantrenörü Sergio Scariolo rüyasında görebileceği kupayı kaldırabilir miydi? Gerçi adam haklı, Gasol olmasa muhtemelen arıyordu şimdi. Peki Avrupa'nın en iyi pivotu Gasol mü, yoksa Aryvidas Sabonis'e, veya Divac'a haksızlık mı ediliyor? Bu soruya en iyi cevabı bir başka efsane Sarunas Marculionis veriyor: "Hepsi çok büyük oyuncu ama stilleri farklı."

Evet şimdi herkesin dilinde Gasol var. 35 yaşında yani yolun yarısında kariyerinde adeta yeni bir başlangıç yapan Gasol, istatistiklerde de adını tarihe yazdırdı. Kupayı kaldırdıktan sonra 'Teşekkürler takım' diyecek kadar mütevazı olan Gasol'ün performansından satırbaşlarını sıralayalım ve darısı bir Türk oyuncuya diyelim:

2009'da da MVP ödülünü alan Gasol, Kresimir Cosic'ten sonra 2. kez MVP'i olan 2. oyuncu oldu.
Final maçında attığı 25 sayı ile 3. sıradaki Nikos Galis'i geçti ve EuroBasket skorerler listesinde 3. sıranın yeni sahibi oldu.
Eleme maçlarında arka arkaya 4 maçta 25'ten fazla sayı atan tek oyuncu oldu.
2003 ve 2009'dan sonra bir kez daha sayı kralı olurken, 3 kez sayı kralı olan oyuncular listesinde Dirk Nowitzki ve Radivoj Korac'a katıldı.
35 yaşında MVP seçildi ve EuroBasket tarihinde bunu başaran en yaşlı oyuncu oldu.

EURO 2015'TE PAU GASOL

25.6 sayı
8.4 ribaunt
2.4 asist
2.3 blok

MUHTEŞEM KARŞILAMA

Milli Takımı, Madrid'de binlerce kişi tarafından karşılandı. Basketbolcuları İspanya Başbakanı Mariano Rajol da kabul ederek, tebrik etti. ( Sabah )


  ETİKETLER:

  Euro

  ,

  İspanya

  ,

  YAŞ

  ,

  Sabah

  ,

  Avrupa

  ,

  İlan

  ,

  Final

  ,

  yazar

  ,

  ,

  2015