Rekorsuz bir şampiyona

203 ülkeden rekor sayıda 1903 atletin katıldığı Dünya Atletizm Şampiyonası, Stade de France tribünlerini dolduran onbinler ve TV başındaki milyonları kimi zaman ayağa kaldırdı, kimi zaman şaşırtsa da, tek bir dünya rekoru sevinci bile yaşanmaması hevesleri kaçırdı.
Haber: MURAT AĞCA / Arşivi

PARİS - 203 ülkeden rekor sayıda 1903 atletin katıldığı Dünya Atletizm Şampiyonası, Stade de France tribünlerini dolduran onbinler ve TV başındaki milyonları kimi zaman ayağa kaldırdı, kimi zaman şaşırtsa da, tek bir dünya rekoru sevinci bile yaşanmaması hevesleri kaçırdı. Atletler, sıcak havada müthiş efor sarfetmelerine rağmen 100 bin dolarlık ödülle tanışamadı.
Ama Paris'te rekor olmasa da, 2005'te Helsinki'de yapılacak 10. şampiyonaya kadar hafızalardan silinmeyecek olaylar yaşandı. İlk şok, 100 metre seçmelerinde Amerikalı Jon Drummond'dan geldi. Çeyrek final serisinde yeni hatalı çıkış kuralı nedeniyle diskalifiye edilen Drummond,
itiraz edip piste yatınca, ortalık karıştı. Kimse ne yapacağını bilemedi. Yarış ertelendi, Drummond şampiyonadan ihraç edildi. Ama Amerikalı karardan önce sezonu kapadığını açıklamıştı bile. 100 metrenin bir diğer sürprizi, Maurice Greene'in yarı finalde sakatlanarak finale bile kalamaması oldu. Finalde küçük ada ülkesi St.Kitts'i temsil eden ve kendisini 'tembel' diye tanımlayan Kim Collins zafere ulaştı. Dünya rekortmeni Montgomery ise beşinci olabildi. Sprintte derece çıkmadı ama skandal boldu. Doğum yapan Amerikalı Marion Jones'un yokluğunda bayanlar 100 ve 200 metreyi kazanan Kelli White'ın, uyarıcı madde modafinil kullandığı ortaya çıktı.
Okulu kırıp birinci oldu
Kraliçe ilan edilen Kelli White'ın durumu IAAF'ı yine zora düşürdü. Sonunda bu maddenin gelecek yıl doping sayılacağının açıklanması iki tarafı da kurtardı. Bir sürpriz de 100 metre engelli için okulunu kırıp, Paris'e gelen ve finalden bile emin olamayan Kanadalı Perdite Felicien'den geldi. Genç sporcu 12.53'lük derecesiyle altına uzandı. Bayanlar 100 metrede yarışan Afganlı bayan atlet Lima Azimi, Taliban rejiminden sonra Dünya Şampiyonası'nda yarışan ilk atlet olarak, tarih sayfasına geçti.
Yıllardır 10 bin metrede geçilmeyen rekortmen Haile Gebrselassie'yi Etiyopyalı vatandaşı Bekele devirdi. 1500 metrede Faslı El Guerrouj dördüncü kez zirveye çıkarken, bayanlar 5 binde yine Etiyopyalı Tirunesh Dibaba, 18 yaş 36 günlük olarak altına uzanan en genç isim oldu. Favoriler Etiyopyalı Berhane Adere 10, Rumen Gabriela Szabo onbirinci sırada kaldı. Sadece onlar değil, Merlene Ottey, Gail Devers, Jonathan Edwards, Fiona May gibi yıldızlar, başarısız olarak dünya vitrinine veda etti.
Öte yandan IAAF Atlet Komisyonu seçimlerinde Rumen Gabriela Szabo'ya oy veren Süreyya Ayhan, rakibinin seçilmesini sağlayamadı. Avrupa şampiyonasında geri bıraktığı Szabo'nun da aralarında bulunduğu 12 kişi için oy kullanan milli atletin tercihi de Rumen yıldız için yeterli olmadı. Toplam 1021 atletin oy kullandığı seçimler sonunda Etiyopyalı Gebrselassie, Faslı El Guerrouj, Bahamalı Ferguson, Fransız Diagana, Dominikli Sanchez, Kenyalı Tergat, Jamaikalı Hemmings, Rus Privalova, Sloven Ceplak, İrlandalı O'Sullivan, İngiliz Radcliffe ve Katarlı İsmail komisyona girdiler.