Rekoru bir yılla kaçırdı!

Dünya Atletizm Şampiyonası, Fransa'nın başkenti Paris'te başladı. Erkekler 20 kilometre yürüyüşte Ekvadorlu Jefferson Perez, 1.17.21 ile dünyanın en iyi derecesini elde ederek, şampiyonanın ilk altın madalyasını kazandı.

PARİS - Dünya Atletizm Şampiyonası, Fransa'nın başkenti Paris'te başladı. Erkekler 20 kilometre yürüyüşte Ekvadorlu Jefferson Perez, 1.17.21 ile dünyanın en iyi derecesini elde ederek, şampiyonanın ilk altın madalyasını kazandı. Perez, 29 yarışmacının finişe vardığı, dokuzunun ise diskalifiye edildiği yarış sonunda, İspanyol Francisco Javier Fernandez'e ait 1.17.22'lik derecesini 1 saniye geliştirdi. Fernandez, bu derecesini, geçen yıl 28 Nisan'da Finlandiya'nın Turku kentinde elde etmişti. Yarışmada, bir önceki rekortmen İspanyol Fernandez 1.18.00 ile ikinci, bir önceki şampiyonanın birincisi Rus Roman Rasskazov da 1.18.07 ile üçüncü oldu.
Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF), Jefferson Perez'in, derecesinin, dünya rekoru olarak kabul edilmediği için 100 bin dolar para ödülü verilmeyeceğini açıkladı. Maraton ve yürüyüşteki derecelerin, gelecek yıldan itibaren dünya rekoru olarak kabul edilecek.
Adere'den rekor
Bayanlar 10 bin metrede Etiyopyalı atlet Berhane Adere 30.04.18'lik derecesiyle şampiyona rekoru kırdı ve altın madalyanın sahibi oldu.
Erkekler gülle atmada Beyaz Rusya'dan Andre Miknevich 21.69 metreyle altın madalya kazandı. Amerikalı Adam Nelson 21.26 ile gümüş, Ukraynalı Yuriy Bilonag ise 21.10 ile bronz madalya elde etti. 100 ve 200 metrede şampiyonluğun en büyük favorisi olarak gösterilen Amerikalı White ve Slovenya adına yarışan Jamaika asıllı Ottey, 11.26'lık bir derece yaptı. Seçmelerde Azimi'den sonra en kötü dereceyi, 14.42 ile Kiribati Adası'ndan Temreta Martin gerçekleştirdi.
Erkekler gülle atmada şampiyonluğun en büyük adaylarından İngilizler'in altın madalya umudu Carl Myerscough, finale kalamadı. 21.92 metreyle bu yılın en iyi ikinci derecesini gerçekleştiren İngiliz atlet, bugünkü seçmelerde 19.51 metreyle serisinde dokuzuncu, genel klasmanda 20. sırayı alarak elendi.
800 metrede Avrupa şampiyonu olan Slovenyalı Jolanda Ceplak, antrenmanda ayak bileğindeki sakatlık artınca seçmelerden çekildi. Belçika'da geçen ay sağ ayağındaki aşil tendonundan sakatlanan Sloven atlet, dünya şampiyonasına katılabilmek uğruna iyileşmek için büyük çaba harcamıştı. IAAF, Ceplak'ın iyileşmesi durumunda bin 500 metrede yarışabileceğini açıkladı. (Spor Servisi)