Renkli, coşkulu ve hızlı bir gün


Maraton nedeniyle kapalı yollar sıkıntı yarattı, ama koşuya katılanlar çok mutluydu.

Avrasya koşuldu

29. Avrasya maratonunun halk koşusuna 100 binden fazla kişi bayraklarla katıldı. Kenyalı Cheruiyot parkur rekorunu kırarak yarışı kazandı ve Avrasya, Amsterdam'la birlikte yılın en hızlı yarışı oldu.

İSTANBUL - Bu yıl 29'uncusu düzenlenen Kıtalararası Avrasya Maratonu'na sportif anlamda Afrikalı sporcular, sosyal anlamda ise teröre tepki damgasını vurdu. 100 bini aşkın kişinin katıldığı halk koşusu her yılki gibi yine renkli görüntülere sahne olurken, Boğaziçi Köprüsü'nde hakim renk kırmızıydı. Halk koşusu öncesi şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve 10. Yıl Marşı çalındı. Koşuya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da katıldı. Organizasyon bu yıl Cumhuriyet Bayramı'ndan bir gün önce gerçekleştirildiği için halk koşusuna katılanlar Türk bayraklarıyla koştu.
Kahvaltılı bir maraton
Kimilerinin köprü üzerinde kahvaltı yaptığı, satranç oynadığı, gitar çalıp şarkı söylediği, kafasında top sektirdiği, türkü söylediği halk koşusunu bitirenlere Taksim Meydanı'nda madalya ve tişört dağıtıldı. Katılımcılar için belli güzergâhlarda su noktaları oluşturulurken, buna karşın köprü üzerinde işportacıların su satmaya çalıştıkları gözlendi.
'Sportif' maratona gelince... Bayanlarda Etiyopyalı Alseda Tesema, erkeklerde ise Kenyalı David Emanuel Cheruiyot birinci olurken Cheruiyot 2 saat 10 dakika 56 saniyelik derecesiyle parkur rekoruna imza attı. Geçen yıl 599 atletin tamamladığı maratonu bu yıl 667 kişi bitirirken, sekiz atlet geçen yılın en iyi derecesinin altında koştu. Böylece Avrasya Maratonu, Amsterdam Maratonu'yla birlikte bu yılın en hızlı yarışı oldu. Amsterdam Maratonu'nda da 2.20.00'ın altında dereceyle 29 atlet yarışı tamamlamıştı. Türk sporcular sıralamasında erkeklerde Abdil Ceylan, bayanlarda ise Bahar Doğan birinci oldu. Doğan, yarış içinde koşulan Balkan Şampiyonası'nda da birinci geldi.
Bu arada 15 kilometre yarışında bazı atletlerin cinsiyetleri karıştı. Genel klasmanda birincisi Etiyopyalı Shimelis Girma'nın kayıtlarda bayan olarak geçmesi şaşkınlık yarattı. Türkler tasnifinde ise önce Fadime Suna üçüncü olarak bildirildi. Ancak yarışta üçüncü olan Nilay Esen'in erkek olarak kaydedildiği için sıralamada görülmediği fark edilince, bu yanlışlık da düzeltilerek Nilay'ın derecesi doğrulandı. (Spor Servisi)