Revivo üç taklayla döndü

Galatasaray, zirvedekilerden bir hafta sonra başladığı ligin ikinci bölümünde zorlu Bursa deplasmanından farklı galibiyetle dönerken yarıştaki iddiasını sürdürdü.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

BURSA - Galatasaray, zirvedekilerden bir hafta sonra başladığı ligin ikinci bölümünde zorlu Bursa deplasmanından farklı galibiyetle dönerken yarıştaki iddiasını sürdürdü. Geçen sezon 2 Kasım 2001'de Timsahlar karşısında 5-0'lık bir bozguna uğrayan Aslanlar, dün gece Ümit Davala'nın açılışına, Revivo'nun üç taklasını ekleyerek bir sayı eksik olsa da rövanşı almayı bildi.
Bozgunun hatıra fotoğrafında, ön planda olan Lucescu'nun intikamını almak da Terim'e düştü. Dört yeni krampon içerisinde en iyisi kuşkusuz Revivo'ydu. Nokta vuruşlarıyla ünlü Haim, dün gece bunlardan üçünü de sıralarken eski takımının taraftarlarını üzdü, Sarı-Kırmızılılar'ı ise müthiş coşturdu. Antik para kabartması görünümündeki Xavier, dünkü performansıyla iyi bir seçim olduğunu gösterdi. Lukunku, birlikte dans etmeye çalıştığı Baliç ile fazla uyum sağlayamadı. İlk yarıda hava toplarında üstünlük sağlayan bu iri kıyım santrafor meşin yuvarlakla çimde buluştuğu pozisyonlarda perişan üretkenlikteydi. Gerçi, kafayla aşırttığı top Davala ile çaprazda buluşup gol yağmurunun başlangıcını oluşturdu ancak ilerleyen dakikalarda Kongolu, zaman zaman takım arkadaşlarının gol yollarını bile sık sık tıkadı. Bir diğer yeni forma küçük Suat ise, hızlı ve savaşçı biri. Kaybettiği toplara geri dönmekteki azmi de yeni formasını ilk terlettiği gece itibariyle sırıtmadı.
Lucescu'nun intikamını Terim aldı
Fatih hoca, 4-4-2'yi benimserken Erdoğan Arıca 3-4-1-2 dizilimini seçti. Fatih hocalı Galatasaray en son Bursa gecesinden golsüz eşitlikle dönmüştü. Terim'in talebelerin, Uludağ'ın eteğindeki zaferlerinde, dün gecenin bir fazlası olan 5-0'lık galibiyetin intikamını alıyordu. Sezon başında, savunma seçiminde büyük zorluklar yaşayan Terim, Suat Usta'yı defansın sağına, Hakan'ı da alışılmış sol kanada yerleştirince güvenli bir müdafaa düzeni kurdu. Bülent'in ilk toplardaki başarısına, Xavier'in son toplardaki akıllı vuruşları da eklenince, Cim Bom'un dörtlü savunma sistemi Bursa karşısında yerine oturmuş göründü. Bunun sonucunda Ümit Davala sağ, Ergün Penbe de sol kanatlarda, orta alana yönelik olumlu futbollarını daha rahat sergiledi.
Batista, sürekli agresifliğini fazla abartmadan Timsahlar karşısında da devam ettirdi. İlk gollük pozisyon 2'de, 90 dakika boyunca sorumlu olduğu sol koridoru iyi kullanan Hakan'ın uzun aşırtmasında oluştu. Lukunku, kaleci Majdan'ı bozdu ancak topla buluşmadan önce Erkan hızlı davrandı. İki dakika sonra benzer pozisyon tekrarlanırken Lukunku'nun topu, üstten dışarı çıktı. 5'te Ali kafayla arka direğe aşırdı, Ümit Davala açının darlığına bakmadı: 0-1.
12'de Okan'dan seri davranan Mondi, iki saniye gecikse maç eşitliğe gelebilirdi. Bu dakikalarda Hakan'ın soğukkanlı, etkili ve özgüvenli futbolunun yanı sıra İsrailli Revivo'nun artistik puanları yüksek, bilinen oyunu da kendini gösterdi. 32. dakikada Elvir Baliç'e arkadan sert müdahele eden Glauber kırmızı kart görüp oyundan çıkınca, ev sahibi bir eksik oynadı. 40'ta Abel'in blok koymakta geç kaldığı pozisyonda Mustafa'nın vuruşu direkten dönerken, iki dakika sonra Portekizli'den dönen topa kaptan Bülent'in kornere hedeflediği meşin yuvarlak, bir kez daha direkte patladı.
İkinci yarının hemen başında, Revivo hem golü hem kendisine özgü taklayı attı: 0-2. Futbol canbazı 59'daki ikinci sayısına, bitime sekiz dakika kala ttığı zarif sayıyı da ekleyerek tabelayı 0-4'e getirdi. Sonuçta Galatasaray maç öncesinde Fenerbahçe'ye averajla kaybettiği üçüncülüğü, Bursa'da farklı galibiyetle geri alırken, zirveye yarışanlar arasında haftayı en etkileyici skorla bitiren takım oldu.