Ribery'nin üstüne bir bardak soğuk su

''Mahkemeye Ribery'nin gelmesi iyi oldu. Göz göze geldiğimizde hakikatlerin dışına çıkamayacağını biliyordum...' Bu sözler yaklaşık 45 gün önce Özhan Canaydın tarafından Franck Ribery için söylenmişti.

LOZAN - ''Mahkemeye Ribery'nin gelmesi iyi oldu. Göz göze geldiğimizde hakikatlerin dışına çıkamayacağını biliyordum...' Bu sözler yaklaşık 45 gün önce Özhan Canaydın tarafından Franck Ribery için söylenmişti. Canaydın ve yönetimi Ribery davasında umutlarını hep korumuş, adaletin lehlerine tecil edeceğinden son derece emindi. Hatta öyle ki, 2005 yazında 'terk-i diyar' eyleyen Ribery'yle davalık olan Galatasaray, olası gelirleri arasında bu futbolcu için alacağını tahmin ettiği 10 milyon avroyu da koyuyordu. Ancak Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS)Galatasaray'ın itirazlarını kabul etmedi ve yılan hikâyesine son noktayı koydu.
Bilindiği gibi Sarı-Kırmızılı ekip, önce FIFA İhtilafları Çözüm Dairesi'ne başvurmuş ve Ribery'yi yasadışı biçimde renklerine bağladığı gerekçesiyle Marsilya'dan 10 milyon avro istemişti. Ancak FIFA'dan 'ret' kararı çıkmıştı.
CAS da Galatasaray'ın yükümlülüklerini yerine getirmediğine kanaat getirdi ve Ribery'nin sözleşmesini tek taraflı olarak feshetmesinde haklı olduğunu belirtti. CAS, gerekçeli kararında Galatasaray, Ribery'ye yaptığı ödemelerin eksik ve zamanında olmadığına kanaat getirdi.
CAS ayrıca, mahkeme masraflarının iki taraf tarafından karşılanmasını kararlaştırdı. Böylece, Ribery'den büyük gelir bekleyen Galatasaray'ın mahkeme masrafları nedeniyle cebinden para çıkmış olacak. (Spor Servisi)