Rio kazandı, Lula'nın fendi Obama'yı yendi

Rio kazandı, Lula'nın fendi Obama'yı yendi
Rio kazandı, Lula'nın fendi Obama'yı yendi

Karar sonrası Rio?da büyük bir sevinç yaşanırken, Danimarka?da da Lula mutluluk gözyaşlarına engel olamadı.

Olimpiyat Oyunları, tarihte ilk defa 2016'da Güney Amerika'ya gidecek. Rio de Janerio, 2012 FIFA Dünya Kupası'ndan sonra dünyanın en büyük spor organizasyonunun ev sahipliğini kazandı

KOPENHAG - Merakla beklenen karar açıklandı ve 2016 Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi Rio de Janerio oldu. Böylece, dünyanın en büyük spor organizasyonu tarihinde ilk defa Güney Amerika’yı ziyaret edecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Kopenhag’da yapılan oylamalı seçimine katılan dört şehir arasında, delegelerin tercihi Brezilya’dan yana oldu. Chicago, Madrid ve Tokyo’yla yarışan Karnavalların şehri, 2012’deki FIFA Dünya Kupası organizasyonundan sonra ikinci büyük turnuva seçiminden de zaferle ayrılmış oldu.

Chicago, Madrid ve Tokyo’yu geçti
Dört şehrin Olimpiyatlar için mücadelesi aslında tam bir dört ülke çekişmesine döndü. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Amerika Birleşik Devletler Başaknı Barrack Obama, Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama ve İspnaya Kralı Juan Carlos’un kendi ülkelerinin temsilcilerini tanıtmak ve lobi yapmak amacıyla Danimarka’ya gelmeleriyle birlikte seçim süreci biraz daha ilginç bir hal aldı. Özellikle Barrack Obama ve ‘First Lady’ Michelle Obama’nın Chicago’nun Oyunları alabilmesi için Kopenhag’da olması ibrenin ABD’de doğru kaydığı yorumlarına neden olmuştu. Çünkü bir Amerikan Başkanı ilk defa aday şehir tanıtımına geliyordu. Hatta dört sehrin katıldığı seçimde finale (son iki kent) Rio ve Chicago’nun kalması bekleniyordu. Madrid’in şansının az olmasının sebebi olarak 2012 Olimpiyatları’nın da Avrupa’da (Londra) düzenleniyor olması gösteriliyorken Tokyo’nun ise sürpriz olacağı yorumları yapılıyordu.
Ancak hesaplar henüz ilk turda karıştı. Geçerli 95 oyun olduğu ilk tur seçiminde Chicago, en az oyu alarak elendi. Kentte, Daley Centre’da IOC’nin vereceği kararı bekleyen 100 binlerce Amerikalı, birinci tur sonuçları sonrasında büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak alanı terk ettiler. İkinci turunda elenen şehir ise Tokyo oldu. Asya’daki üzüntüyle, Amerika’da yaşanan arasında büyük bir fark olmadı. Tokyo Tower’in çevresinde toplanan kalabalık Chicago’nun ilk turda elenmesinden sonra Oyunlar için önemli bir fırsat elde ettiklerini düşündü. Ancak Japonlar da Amerikalıların kaderini paylaştı. Final için çekişen iki kent arasında delegeler, Rio’yu Madrid’e tercih edince 2016 Olimpiyat Oyunları Brezilya’ya gitti. (Spor Servisi)

İlk tepkiler
Brezilya Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva: Bizim bu ülkeyi yönetemeyeceğimizi düşünen insanlar gördüler ki Olimpiyatlara ev sahipliği yapacağız. Önümüzde yapmamız gereken çok şey var bu yüzden şimdiden çalışmaya başlamalıyız. Brezilyalılar iyidir, cömerttir ve bu ülke kesinlikle bunu hak etti. Bütün
dünya Brezilya için zamanın geldiğini anladı.

Dilma Rousseff, Rio Adaylık Projesi Başkanı: Bu çok duygusal bir an. Gözyaşlarıma hâkim olamıyorum. Brezilyalılar, Rio de Janerio halkı, bunu gerçekten fazlasıyla hak etti. Bu zaferi istiyorduk ve bu zafere ihtiyacımız vardı.
Çünkü dünyaya Rio’nun ne kadar güzel bir yer olduğunu göstermeliydik. Burasının ne kadar önemli bir başkent olduğunu göstermeliydik.

Barrack Obama’nın Başdanışmanı David Axelrod: Büyük bir mücadelenin bizi beklediğini biliyorduk. 2016 için dört kuvvetli aday vardı. Umudumuz, Chicago’nun diğerlerinin arasından sıyrılmasına yardımcı olmaktı. Ama bu konuda her hangi bir garantimiz olmadığını da biliyorduk. Başkanımızın buraya gelmesinin de durumu garanti almaya yetmeyeceğinin zaten farkındaydık.

Illinoislı politikacı Jan Schakowsky: Tam anlamıyla şok oldum. Bence IOC delegeleri, bir sonraki tur Chicago’ya oy vereceklerini düşünerek ilk turda bizi es geçti. Ama tahmin ediyorum ki onlar da şu an büyük bir hayal kırıklığı içerisindedir.
Madrid Belediye Başkanı Alberto Ruiz-Gallardon Jimenez: Rio’yu kutluyorum. Başarıya ulaştılar. Oldukça iyi bir sunumları vardı. Sonuçta da kazandılar. Sunum-ları, IOC delegelerinin tarihte ilk defa Olimpiyatları Güney Amerika’ya vermesini sağladı. Madrid’in bu noktaya kadar gelmesi bile oldukça iyiydi.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero: Oldukça iyi bir iş başardık. Sonuçta finale kadar yükseldik, ama kazanan Rio oldu.

İspanya Kraliçesi Sofia: Hayal kırıklığı yaşıyorum ancak Rio’yu kutlamak lazım. İspanyollar iyi bir iş çıkardılar hatta harika bir iş çıkardılar.

Tokyo Vali Yardımcısı Hiroshi Sato: Burada büyük bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Bunu için çok üzgünüm. Birçok insan bize bu adaylık sürecinde büyük destek verdi. Şu an kelimeler duygularımı anlatmak için yetersiz. Ancak biz, elimizden gelen her şeyi yaptık.