Rıza temyiz bekleyecek

Rıza temyiz bekleyecek
Rıza temyiz bekleyecek
FILA, Rıza Kayaalp'e verdiği 6 ay men cezasını askıya aldı. Milli güreşçi bu kararla gelecek ay yapılacak Dünya Şampiyonası'na katılabilecek.

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA), attığı ırkçı ve nefret suçu içeren tweet’ler nedeniyle 6 ay uluslararası müsabakalardan men ettiği milli güreşçinin cezasını FILA Temyiz Kurulu’ndan çıkacak karara kadar askıya aldığını açıkladı. Devam eden Dünya Gençler Güreş Şampiyonası nedeniyle Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunan Türkiye Güreş Federasyon Başkanı Hamza Yerlikaya kararı duyururken, Kayaalp’in bu karar sayesinde gelecek ay Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılacak Dünya Güreş Şampiyonası’na katılabileceğini belirtti.
Kayaalp’e verilen cezanın hemen ardından yaptığı açıklamada konunun takipçisi olacağını ifade eden Yerlikaya, kendisine FILA’dan gönderilen mail’de şu ifadelerin yer aldığını söyledi: “FILA Disiplin Kurulu’nun 11/11’inci maddesi doğrultusunda talebiniz kabul edilmiştir. Bu madde doğrultusunda Rıza Kayaalp’in 12 Temmuz 2013’te başlayan men cezası, FILA Temyiz Komisyonu, davayla ilgili bir karara varana kadar askıya alınmıştır. Temyiz eden taraf (Rıza Kayaalp) bu mektubun tarihinden itibaren tüm ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaya hak kazanmıştır. FILA Temyiz Komisyonu, 2013 Dünya Güreş Şampiyonası’ndan sonra bu davayı gözden geçirecektir.”
Atmış ama sorun neden atmış!
Öte yandan Rıza Kayaalp’in Akdeniz Oyunları sırasında 22 Haziran’da Hamza Yerlikaya’nın “Tweet’ler üçüncü şahıslara ait” açıklamasını yalanlayan söylemleri olduğu ortaya çıktı. Temyiz sürecinde Kayaalp’in başını yakabilecek açıklamalar ise şu şekilde: “Bu konu hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum, ama Twitter ’dan attığım o mesaj, yakıp yıkanlara karşıydı. Ufak tefek sorunlardan dolayı ülkemizin zarar görmesini istemiyorum. Vatan sevgisi olan sporcularız. Ülkemiz için gerekirse canımızı bile vermeye hazırız.”