Rize puan farkına 'rıza' göstermeyince

Fenerbahçe'nin ilk gol girişimi 9. dakikada Alex'le geldi. Maçı bu anda seyretmeye başlasanız fena değil derdiniz. Oysa bu görünüm ancak oyunun negatifi olabilirdi.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Fenerbahçe'nin ilk gol girişimi 9. dakikada Alex'le geldi. Maçı bu anda seyretmeye başlasanız fena değil derdiniz. Oysa bu görünüm ancak oyunun negatifi olabilirdi. Çünkü Rize lehine herkesi şoke eden bir peyden açıldı oyun. Ev sahibi ekip inanılmaz bir tempo, baskı ve istençle başladı. Rakibi açık ara lig lideriymiş, önde durdur sonra vurmuş, aman savunmaya dikkatmiş... Hiçbirini umursamadı Rizeliler. Karadeniz gibi köpürdüler ve rakiplerini alabora ettiler.
Daha 'bismillah' demeden iki dakikada gelen iki korner aslında bir ön uyarıydı. Ama Kuzey rüzgârının ne yönden estiğini hesaplayana kadar virajı dönmüş, tozunu yutturmuştu Rize. İlk olarak, 4'te Deniz'in el emeğinden gelen penaltı sevindirdi Çayeli'ni. Zafer Biryol net vurdu: 1-0. Olsundu, maçın başıydı, oyun uzun maratondu.
Bu telkinle yeniden başladı oyuna Fenerbahçe. Ama durumun ciddiyeti işte o anda anlaşıldı. Rize hiç vites düşürmeden, sendeleyen rakibine bir darbe daha indirdi. 18'de Cem Baki'nin topuyla fırlayan Ferdi rakip defanstaki çatlağı iyi görmüştü: 2-0. Ligin başından beri ilk 20 dakikada kalesinde sadece bir gol görmüş olan Fenerbahçe'nin 'teknikerleri' ne olduğunu anlamak için muhtemelen mola almak istedi, ama futbol henüz Amerikanlaşmadığı için bu şansları yoktu.
Acil eylem planını devreye soktu Zico ve elektro şok niyetine 24'te Can'ın yerine Semih'i sürdü. Kalıcı hasar bırakmadan oksijene ihtiyacı vardı Sarı-Lacivertlilerin. Fakat o sırada Rize, yaklaşmakta olduğu Üsküdar sınırından el sallıyordu adeta. Yine de topun şeklinde bir değişiklik yoksa ve maç süresi kısalmadıysa umut kesmek anlamsızdı.
Rize az gedik verdi
Hemen bol paslı bir muhasara başlattı Fenerbahçe. Tuncay, Alex, Deivid, Semih... Topyekûn yükleniyorlardı. Ama az gedik verdi Rize ve devreyi bağladı. Ferdi'nin, ismini tekzip eden kolektif oyunu ve ısırgan pres daha fazlasını bile getirebilirdi ama bununla da tatmin olmak mümkündü. Ama lider için aynı şeyi söylemek zordu. Belli ki devre arasında çok matematik çalışmak lazımdı, çoook.
Oysa ikinci yarıyı kaldığı yerden açan yine Ferdi'lerin Rize olmuştu. 55'te Anderson'a bir kez daha gol attırmaya çalıştı genç Hollanda Türk'ü. Gol olmasa da mutluydu Rizeliler. Menajerlik oyunundan fırlamış eski Everton'lı İbrahim Said ve Ergin geniş alanları iyi süpürüyor, Ferdi, Cem ve Victoria da delişmenlikten ödün vermiyordu. Her topa değiyorlar, milyon dolarlık Fenerbahçe'ye orta sahasında akut sorunlar yaratıyorlardı. İşte bu anda Zico bir hamle daha yaptı ve Tümer-Aurelio, Serkan-Yozgatlı takasına başvurdu. Belli ki gücü maharetle kırmayı umuyordu. 65'te Tümer denedi ceza yayından. Olacak gibi durmuyordu.
Sarı-Lacivertliler tam pes edecekken Rıza Çalımbay yetişti imdada. Çünkü Said'i oyundan almış, böylece önde basan takımını geriye yaslamıştı. Hemen cezalandırdı lig lideri. Yozgatlı'nın ortasına Semih ayak koydu: 2-1. Umutlanmışlardı yeniden. Ferdi'nin çıkmasından da cesaretlenip tam teşekküllü yükleniyorlardı. Ama yeniden dirildi Rize mevzileri ve oyunun hakedişini iyi yaptı. Lider feci devrilmişti. Hele de Alkmaar öncesinde... Lakin maç çok güzeldi. Ben bunu bilir, bunu söylerim.

Ç. RİZESPOR: 2
Zdravkov. 7
Serhat. 6
El Tabei. 7
Yasin. 6
Victoria. 6
Cem Baki. 6
İ. Said. 8
(Hasan 67). 5
Ergin. 6
Ferdi. 7
(Tolga 74). 5
Zafer. 7
(Emrah 86). -
Anderson. 7

FENERBAHÇE: 1
Volkan. 5
Serkan. 4
(Mehmet 63). 6
Can. 5
(Semih 25). 6
Edu. 5
Uğur. 4
Deniz. 5
Aurelio. 5
(Tümer 58). 6
Appiah. 4
Tuncay. 5
Alex. 5
Deivid. 5

GOLLER: Zafer (5 pen), Ferdi (17) / Semih (69)
SARI KARTLAR: Serhat, Ergin
Stat: Atatürk - Hakemler: S. Dereli, B. T. Akkın, E. Sezertam