Rize'de acılara şimdilik Ander'son'

İkinci yarının en zor işlerinden birisi Trabzon-spor maçlarını yazmak haline geldi. Zira Ziya Doğan'ın takımın başına geçmesinden bu yana ortada bir takım kurgusu, bir diziliş yok.
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

İkinci yarının en zor işlerinden birisi Trabzon-spor maçlarını yazmak haline geldi. Zira Ziya Doğan'ın takımın başına geçmesinden bu yana ortada bir takım kurgusu, bir diziliş yok. Son olarak Erciyes'le ligde bir pazartesi öğleden sonrasında oynanan maç sonrası Trabzonspor'un ne oynamaya çalıştığını anlamadığımı yazmıştım. Kupadaki son Erciyesspor maçı sonrası sıkı Trabzonsporlu Hakan Kulaçoğlu bir e-mail atmış. O da ne oynandığını anlayamamaktan mustarip. Hatta kızgın...
Ziya Doğan ise eleştiriye uğrayan her Türk evladının yaptığını yapıyor. Kolaya kaçıp, kendisini eleştirenleri rant peşinde olmakla suçluyor. "İstedikleri kişilere kulüpte görev vermedim şimdi beni eleştiriyorlar" diyor. Hedefindekilerden birisi de Lig TV yorumcusu Serdar Bali midir, bilmiyorum ama her şey aklıma gelirdi de, bir gün Bali'yle aynı şeyi düşüneceğim aklıma gelmezdi. Geçen hafta Gençlerbirliği maçında hakeme çatan Ziya Doğan'ı sert bir dille eleştirirken ne kadar haklıydı.
Doğan, hafta içerisinde yaptığı açıklamada en büyük tepkiyi kendisinden daha fazla hücuma dönük isim oynatmasını isteyenlere gösteriyordu. "Bu
oyun orta saha oyuncularıyla oynanıyor. Bildiğimi yapmaya devam edeceğim" diyordu. Oysa dün ilk yarıda gol gelmeyince Musafa Keçeli'nin yerine Yattara'yı oyuna alarak ve tek forvetin arkasına Gökdeniz-Ceyhun-Yattara üçlüsünü dizerek çark etmiş oldu.
Bu değişiklik golü de getirdi. Yattara 51. dakikada soldan çizgiye indi, onun arka direğe ortasını Umut tamamladı. Buna karşın Trabzonspor'un üstünlüğü sadece üç dakika sürdü. 54'te Anderson'un yavaş şutunu Tolga çelemeyince skora bir kez daha denge geldi. Tolga'ya özel parantez: Erciyes maçında çok abartıldı, Gençlerbirliği karşısında güven telkin etmedi ve dün tuhaf bir gol yedi. Tolga'nın istikrarsızlık gibi bir sorunu olduğu belli.
Rize, Beşiktaş maçındaki gibi
Dün maç boyunca Rize tıpkı Beşiktaş maçında olduğu gibi etkili olan taraftı. Yine sağdan ve yine Cem Baki-Emrah ikilisinin sürüklediği ataklarla tehlikeli oldular. Bu ikiliye Beşiktaş karşısında daha suskun kalan Altan da sol kanattan eklenince tempolu ve zevk veren bir mücadele sergilediler. Rize ataklarının meyvesini 74'te Zafer Biryol'la topladı. Altan'ın soldan iki Trabzonluyu terse yatırarak yaptığı ortaya Zafer kafayı vurdu: 2-1. 'Maç böyle biter' derken 84'te Anderson'un değerlendirmediği pozisyonun devamında Trabzon eşitliği yakaladı. Yattara ortaladı, Umut Zafer'inkine benzer bir biçimde ön direkte kafayı vurdu ve skor bir kez daha dengelendi. Ama Rize'nin bu defa puan kaptırmaya niyeti yoktu. 87'de Tolga'nın yumrukla uzaklaştırdığı topu Dia Cire içeri doldurdu, Anderson yükselip vurdu ve günün üçüncü kafa golünü kaydetti.
Rizespor iyi bir takım, başkanı Ekrem Cengiz'in geçen haftaki "Adam vuracak duruma geldim" açıklamalarına rağmen... Uğur Meleke ve Yiğiter
Uluğ'un altını çizdiği gibi biraz istikrara ihtiyaçları var sadece. Trabzonspor ve Ziya Doğan ise kafa karıştırmaya ve saç-baş yoldurtmaya devam ediyor.