Roberto Carlos: Capello adalet timsalidir

Fenerbahçeli Roberto Carlos, kendisini 'dünyanın en iyi sol beki' haline getiren Real Madrid'deki eski çalıştırıcısı Fabio Capello'nun İngiltere Milli Takımı'nın başına geçmesini İngiltere'nin saygın gazetesi...

LONDRA - Fenerbahçeli Roberto Carlos, kendisini 'dünyanın en iyi sol beki' haline getiren Real Madrid'deki eski çalıştırıcısı Fabio Capello'nun İngiltere Milli Takımı'nın başına geçmesini İngiltere'nin saygın gazetesi Guardian'a yorumladı. Brezilyalı oyuncu, 1996-1997 sezonunda kendisini hayli ciddi sorunlar yaşadığı, Avrupa'daki ilk durağı Inter'den Real Madrid'e transfer eden Capello'nun futbol kariyerinin şekillenmesinde oynadığı rolü şu sözlerle anlattı: "Çok gençtim ve Avrupa'ya yeni gelmiştim. Bana ilk günden itibaren sadece savunma yapmakla yetinmeyip sürekli olarak ileri çıkmam gerektiğini anlattı. Böylece özgür bir biçimde oynamayı öğrendim."
O sezon Capello'yla İspanya şampiyonluğuna ulaştıktan sonra geçen sezon da Capello'nun ikinci dönemindeki kadroda da yer alan ve ligi yine ilk sırada bitiren Roberto Carlos, "2005-2006 sezonunun sonunda takımdan ayrılacaktım fakat Capello yönetime 'O dünyanın en iyi sol beki ve buradan ayrılırsa bir daha onun gibisini bulamayız' diyerek Madrid'de kalmamı sağladı. Onu 10 yıldan fazla süredir tanıyorum. Çok adil bir insandır ve tüm oyuncularına eşit bir şekilde yaklaşır" diye konuştu.
'Beckham'a kaptanlığını geri verir'
34 yaşındaki futbolcu, David Beckham'ın geçen yıl sezon sonunda Los Angeles Galaxy'ye gideceğini açıklamasından sonra Real Madrid'de bir günah keçisi haline gelmesinde Capello'nun hiçbir kabahati bulunmadığını ve Beckham'ın milli takımda Capello'yla birlikte yeniden doğacağını şu sözlerle dile getirdi: "Her ne kadar öyle görünse de Beckham'ı takımdan uzaklaştıran Capello değildi. Yönetim kurulu Beckham'ı takımdan dışlama kararı almıştı ve Capello da bunu uygulamak zorunda kaldı. Ben de bütün kabahati onun üstlenmek zorunda kalmasına çok şaşırdım. Zaten Capello da birkaç maç sonra yönetimin tavrına karşı gelerek Beckham'ı tekrar takıma aldı. Beckham baştan beri hatanın Capello'da olmadığını biliyordu. İnanıyorum ki Capello şimdi de milli takımın kaptanlığını Beckham'a verecektir."
'1-0 kazanırlar, ama kazanırlar'
Fabio Capello'nun basına karşı çok sert tavırlar takındığını ve bu yönüyle İngiliz gazetelerinin spor sayfalarında fazlasıyla eleştirileceğini dile getiren Roberto Carlos, Euro 2008'in dışında kalan İngilizlerin Capello'nun yöntemlerine alışması gerektiğini "İngilizler Capello gibi bir teknik direktöre ihtiyaç duyduklarının farkına varmak zorundalar. Capello'yla birlikte tekrar kazanmaya başlayacaklar. Fakat öyle çok heyecanlı, şen şakrak maçlar beklemesinler. 1-0, 1-0 kazana kazana ilerlerler" ifadesini kullandı. (Spor Servisi)