RTÜK'ten Türk takımlarının Avrupa maçlarında 'şifre'ye vize

RTÜK'ten Türk takımlarının Avrupa maçlarında 'şifre'ye vize
RTÜK'ten Türk takımlarının Avrupa maçlarında 'şifre'ye vize
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), son dönemde büyük tartışma yaratan "şifresiz" maç yayınları konusunda yeni bir açıklama yaptı.

Radikal.com.tr - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), son dönemde büyük tartışma yaratan “şifresiz” maç yayınları konusunda yeni bir açıklama yaptı.

RTÜK’ün resmi internet sitesinden “Güncel Önemli Olaylar Listesi Belirlendi” başlığıyla yayınlanan duyuruda, 'Kamunun Önemli Olaylara Erişimi' kapsamında 'şifresiz kanallardan' yayınlanması gereken etkinlikler sıralandı. 

Daha önce kurum içinden yansıyan haberlerde, Türk takımlarının Avrupa kupalarında oynayacakları tüm maçların bu kapsamda yer alacağı öne sürülmüştü. Ancak RTÜK'ün yayınladığı listede bu maçlar kapsamda yer almadı. Buna göre Türk takımlarının Avrupa kupalarında yapacakları maçlar şifreli kanallar üzerinden yayınlanabilecek.

RTÜK tarafından açıklamada şu ifadeler yer aldı:
”Bilindiği üzere, Türkiye ’nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesinin 9a maddesi ile 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 17. Maddesi, “Kamunun Önemli Olaylara Erişimi” konusunu düzenlemektedir.

6112 Sayılı Kanunun “Kamunun Önemli Olaylara Erişimi” başlıklı 17/1 maddesine göre; “Üst Kurul, toplum için büyük önem arz eden ulusal ve uluslararası olayları; ülke geneline şifresiz ve ücretsiz yayın yapan televizyon kanallarından canlı veya banttan yayınlanmasını temin etmek amacıyla, konuyla ilgili diğer kurumların görüşlerini de almak suretiyle bir önemli olaylar listesi hazırlayarak ilân eder. Önemli olaylar listesi Üst Kurulca aynı usulle güncellenebilir.

Avrupa Konseyi Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesinin 9a maddesi ile 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 17/1 maddesi kapsamında, Üst Kurul’un 23 Temmuz 2013 tarihli toplantısında, aşağıda yer alan “Güncel Önemli Olaylar Listesi”nin kabulüne ve kamuya duyurulmasına karar verilmiştir.

İlgililerin dikkatine sunulur.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu

Güncel Önemli Olaylar Listesi

1) Yaz, Kış ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları,
2) FIFA Dünya Kupası yarı final ve final karşılaşmaları,
3) FIBA Dünya Kupası yarı final ve final karşılaşmaları,
4) Türk milli futbol takımlarının eleme ve final karşılaşmaları,
5) Türkiye Kupası (Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol) karşılaşmaları,
6) UEFA Avrupa Ligi yarı final ve final karşılaşmaları, UEFA Şampiyonlar Ligi yarı final ve final karşılaşmaları ile UEFA Süper Kupa karşılaşması,
7) Dünya Şampiyonaları (her branşta) yarı final ve final karşılaşmaları,
8) Avrupa Şampiyonaları (her branşta) yarı final ve final karşılaşmaları,
9) Türkiye’de yapılan uluslararası tenis organizasyonları,
10) Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu,
11) Akdeniz Oyunları,
12) Avrasya Maratonu,
13) İslam Dayanışma Oyunları,
14) Kırkpınar Yağlı Güreşleri,
15) Mevlana anma törenleri (Şeb-i Arus),
16) Yunus Emre şenlikleri,
17) Hacı Bektaşi Veli anma törenleri,
18) Nevruz etkinlikleri,
19) Boğaziçi kıtalararası yarışmaları.