Rudi Garcia'dan Salih Uçan cevabı

Rudi Garcia'dan Salih Uçan cevabı
Rudi Garcia'dan Salih Uçan cevabı
Roma Teknik Direktörü Rudi Garcia, Salih Uçan'a neden forma şansı vermediğine ilişkin soruyu, "Ben kimseye şans veremem, kendi şansını kendi yaratmalı" şeklinde cevapladı.

UEFA Avrupa Ligi'nde yarın Hollanda'nın Feyenoord takımını Olimpiyat Stadı'nda konuk edecek olan Roma'da teknik patron Rudi Garcia, oyuncusu Alessandro Florenzi ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Garcia, "Tüm spor basını neden Salih Uçan'ı oynatmadığınızı sorguluyor. Salih Serie A'da kendisine henüz çok yer bulamadı. Onu Avrupa Ligi maçlarında; mesela yarın Feyenoord karşısında görebilecek miyiz?" sorusuna, "Oldukça basit: Salih gerçekten büyük bir yetenek, ama çok genç bir oyuncu ve yavaş yavaş İtalyancayı anlamaya başladı ki bu buraya adapte olması için oldukça önemli. Ayrıca bu kadar genç bir futbolcunun buradaki zamanının yarısını tedavi süreciyle geçirmesi, iki kat daha fazla çalışmasını gerektirdi. Salih henüz takıma yüzde 100 katkıda bulunacak yeterli şartlara sahip değil" yanıtını verdi.

"SALİH İTALYA'DA ÇALIŞMAYA ALIŞAMADI" İMASI

Sezon başında Fenerbahçe 'den satın alma opsiyonlu 2 yıllığına kiralanan genç temsilcimiz Salih Uçan'ın iki kez sakatlık yaşadığına dikkat çeken Garcia, "Tedavilerinden sonra artık bir fizik problemi yok. O artık burada yeni bir çalışma sistemine alışmalı. Burada daha fazla çalışmalı. Salih belki buraya gelmeden önce başka bir çalışma disiplinine sahipti, ancak burada farklı sistemi olan bir İtalyan takımının tarzına ayak uydurmak için daha çok çalışmalı. Fiziğini biraz daha geliştirmeli" diye sözlerini sürdürdü.

"SALİH, VERDE GİBİ KENDİNE YER AÇMALI"

Salih Uçan'ın yeteneği konusunda şüphesi olmadığını ifade eden Fransız teknik adam, "Onu Roma'da çok isteyen insanların başında geliyorum. Yavaş yavaş, böyle çalışmaya devam ederse kendisine yer açacaktır, ancak bu yeri kendisi açmalı. Ben kimseye şans veremem, kendi şansını kendi yaratmalı. Mesela Daniele Verde kendi şansını kendisi yarattı" dedi.

21 yaşındaki orta saha oyuncusu Salih Uçan, Serie A'da ilk ve son resmi maçına 18 Ekim'de Chievo Verona karşısında çıkmış, sadece 4 dakika forma şansı bulmuştu. Garcia, Roma'nın genç takımında top koşturan 18 yaşındaki Verde'ye ise son maçlarda uzun süre yer vermeye başladı.

Salih'in takıma çok şey katabileceğinden şüphe duymayan İtalyan spor basını, sık sık Garcia'ya yüklenerek, böyle genç bir yeteneği oynatmamasının doğru olmadığını vurguluyor.

Salih'i Fenerbahçe'den 2 yıllığına 4.750 milyon Euro'ya (13.2 milyon TL) kiralayan Roma, 11 milyon Euro'yu (30.7 milyon TL) daha gözden çıkarması halinde genç futbolcunun bonservisine de sahip olacak. AA)