Rumenlerin tek tercihi yine Gheorghe Hagi

'Karpatların Maradonası' Gheorghe Hagi, ülkesi Romanya'da yüzyılın en iyi oyuncusu unvanını almasından sonra yeni bir onura daha kavuştu.

BÜKREŞ - 'Karpatların Maradonası' Gheorghe Hagi, ülkesi Romanya'da yüzyılın en iyi oyuncusu unvanını almasından sonra yeni bir onura daha kavuştu. UEFA'nın, Euro 2008'e katılan 16 ülkenin federasyonlarından ülke futbollarının son 50 yılına damgasına vuran isimleri belirlemesini istediği oylamada Rumenler, tahmin edileceği üzere bu unvanı Hagi'ye verdi.
Futbol kariyeri boyunca güzel oyunla olan ilişkisini "Futbol benim her şeyim, beni ben haline getiren şey" diyerek tanımlayan Hagi, 125 kez giyerek bu dalda bir rekora imza attığı Romanya Milli Takımı formasıyla üç dünya kupası'na, üç de Avrupa şampiyonasına katılmıştı. "Benim için o formayı terletmek kutsal bir görev" dediği 17 yıllık milli takım kariyerinde 35 gol kaydederek bu alandaki rekorun da sahibi haline gelen Gheorghe Hagi, Nisan 2001'de kramponlarına veda etmişti.
Son durağı Steaua Bükreş'ti
550 maçlık kariyerinin ikinci baharını Galatasaray'da yaşayarak Cim Bom'un Avrupa'da şampiyonluğa ulaşan ilk Türk takımı haline gelişinde liderliği üstlenen Hagi, son olarak futbol dünyasına kendisini tanıttığı Steaua Bükreş'i çalıştırmış fakat hemen sezon başında istifa etmişti. (Spor Servisi)