Rumlar spor ambargosunda kararlı

Önceden planlanmış bir organizasyon eğer iptal olmasa KKTC tarihinde bugün bir ilk gerçekleşecekti. İngiliz 2. Lig ekibi Luton Town, KKTC'nin Sarı-Kırmızılı Çetinkaya'sıyla Atatürk Stadyumu'nda oynamak konusunda anlaşmıştı.

LEFKOŞA - Önceden planlanmış bir organizasyon eğer iptal olmasa KKTC tarihinde bugün bir ilk gerçekleşecekti. İngiliz 2. Lig ekibi Luton Town, KKTC'nin Sarı-Kırmızılı Çetinkaya'sıyla Atatürk Stadyumu'nda oynamak konusunda anlaşmıştı. Ancak Rum tarafının son andaki çabalarıyla sportif ambargo yine kırılamadı.
Olayın gelişimi şöyle: Bir süre önce Çetinkaya kulübü, UEFA Başkanı Michel Platini ile Güney Kıbrıs'ta görüşmüş, ardından UEFA'dan görüşme daveti almıştı. UEFA ile yapılan görüşmeler sonucu dostluk maçının yapılmasına karar kılınmıştı.
Rum Futbol Federasyonu, önce KKTC'nin resmen var olmadığını öne sürerek UEFA'ya başvurdu ve Türk takımlarının hiçbir uluslararası müsabakada yer alamayacağını iddia etti. UEFA, Çetinkaya'nın iki toplumun 1960 yılında ortaklaşa kurduğu Kıbrıs Cumhuriyeti'nde tescilli bir takım olduğunu belirterek Rumların talebini reddetti.
Bu yanıt üzerine ikinci bir girişimde bulunan Rumlar, Çetinkaya'nın bu maçı oynayabilmek için kendi federasyonlarından izin alması gerektiğini ileri sürdüler, ancak bu girişim de geri çevrildi.
Rum tarafının son hamlesi sonuç verdi. Rumlar İngiltere Futbol Federasyonu'na başvurdu. İngiltere Futbol Federasyonu'nun FIFA ve UEFA yetkilileriyle yaptıkları telefon görüşmesi sonunda, Çetinkaya'nın FIFA ve UEFA'ya üye olmaması maçı engelledi.
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Niyazi Okutan, maçın oynanacağı saatte tüm seyircileri, maç oynanacakmış gibi stada beklediklerini ve orada büyük bir protesto yapacaklarını açıkladı. Karşılamaya 20 bin kişinin gelmesi bekleniyordu. (Spor Servisi)