Rus taraftarlar Gent-Zenit maçına alınmayacak

Rus taraftarlar Gent-Zenit maçına alınmayacak
Rus taraftarlar Gent-Zenit maçına alınmayacak
Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik Belçika'ya sıçradı. Gent Belediye Başkanı Daniel Termont, bölgedeki Türk nüfusunun yoğun olması nedeniyle 9 Aralık'ta Rus ekibi Zenit ile oynanacak Şampiyonlar Ligi maçına misafir takım taraftarlarının alınmayacağını açıkladı. Rusya Spor Bakanı Vitali Mutko ise "Taraftarlarımız Belçika'ya gidecek" dedi.

Belçika'nın Gent takımının 9 Aralık'ta Rus ekibi Zenit ile sahasında yapacağı Şampiyonlar Ligi maçına Rus taraftarlar alınmayacak.

Gent Belediye Başkanı Daniel Termont, Rusya-Türkiye ilişkilerinin gergin olduğu bir ortamda, Türk nüfusunun yoğun olduğu bölgeye Rus taraftarların gelişinin sorun teşkil edebileceğini söyledi. Termont, Zenit taraftarlarının iyi bir imajının olmadığını belirterek, "Şehirde güvenlikten sorumlu kişi benim. Zor bir karar oldu ama vatandaşlarımın güvenliğini düşünmek zorundayım" dedi.

Rusya Spor Bakanı Vitali Mutko ise Gent Belediye Başkanı Termont'un açıklamalarına tepki göstererek, "Bu durum kesinlikle normal değil. UEFA ve FIFA kurallarına göre stat kapasitesinin yüzde 10'u misafir takıma ayrılır. Rus taraftarlar Belçika'ya gidecek. UEFA'dan her türlü güvenlik garantisi istedik. Eğer şehrin yetkilileri güvenliği sağlayamıyorsa maç tarafsız sahaya alınmalı" ifadelerini kullandı.

Belçika'da yaklaşık 200 bin Türk yaşıyor. Bunların yüzde 50'lik bölümü de Zenit maçının oynanacağı Gent ve Antwerp şehirlerinde yaşıyor.

GENT İÇİN KRİTİK MAÇ

Şampiyonlar Ligi H Grubu'nda son maçlar öncesi Zenit, 15 puanla liderliği garantilemiş durumda. Ev sahibi Gent ise 7 puanla ikinci sırada. Belçika ekibini 6 puanla Valencia takip ederken, 1 puanlı Lyon'un iddiası bulunmuyor.