Ruslar da tamam... Sıra Yunanistan'da

Ruslar da tamam... Sıra Yunanistan'da
Ruslar da tamam... Sıra Yunanistan'da
Türkiye, Dünya Basketbol Şampiyonası'ndaki ilk ciddi sınavında Rusya'yı dokuz sayı farkla, 65-56 mağlup etti. Özellikle savunmada çok başarılı bir performans ortaya koyan Milliler, böylece 'ikide iki' yaptı. '12 Dev', yarınki Yunanistan maçı öncesi bugün dinlenecek


Türkiye -Rusya: 65-56
SALON: Ankara
HAKEMLER: Sasa Pukl, Ilija Beloseviç,Jason Buttler
TÜRKİYE: Ömer Onan (3), Ersan (10), Kerem Tunçeri (5), Ömer Aşık (10), Hidayet (14), Sinan (3), Semih (9), Oğuz, Kerem Gönlüm (2), Ender (9)
RUSYA: Bykov (10), Kaun (13), Pokrashov (2), Monya (13), Voronov (1), Vorontsevich (5), Kolesnikov, Fridzon (5), Khvostov (6), Mozgov (1)
1. periyot: 16-15, Devre: 33-22, 3. periyot: 48-37

ANKARA - Dünya Basketbol Şampiyonası C Grubu’ndaki ilk maçında Fildişi Sahili’ni farklı yenen Türkiye, ilk ciddi sınavını dün Rusya’ya karşı verdi. Ay-Yıldızlılar, özellikle çok iyi bir savunma sergilediği karşılaşmayı 65-56 kazanarak ‘ikide iki’ yaptı.

Mücadeleye tutuk başlayan iki ekip, ilk iki dakika sayı üretemedi. Karşılaşmadaki ilk sayıyı Rusya Monya’nın üçlüğüyle bulurken Milliler Ersan ve Ömer Aşık’la yanıt verdi. İki takım da başa başa mücadele ederken son 48 saniyeye 14-14 eşitlikle girildi. Ersan’ın serbest atışlarına Rusya Voronov’un tek serbest atışıyla yanıt verebildi ve Milliler ilk çeyreği 16-15 önde tamamladı.

İlk çeyrek 8 sayı üreten Ersan ikinci periyoda basketle başlarken, Ender’in iki üçlüğü ve Semih’in sayılarıyla fark dokuz sayıya (25-15) kadar çıktı. Mükemmel savunma yapan 12 Dev karşısında Rusya uzun süre serbest atışlar dışında sayı bulamazken, 3.59 kala fark 10 sayıya çıktı. Bykov’un serbest atışlarıyla ayakta durmaya çalışan Rusya’ya karşı Kerem Gönlüm ve Sinan Güler’le sayılar bulan Milliler ilk yarının sonunda soyunma odasına 33-22 öne girdi. İlk yarı iki ekip de çok düşük bir yüzdeyle hücum etti.

Hido sonradan açıldı
Rusya üçüncü periyodun başında 6-0’lık bir seri yakaladı ve farkı beş sayıya (33-28) indirdi. Tanjeviç’in molasından sonra Ömer Aşık’ı hücumda iyi kullanan Türkiye farkı 10’a (39-29) çıkardı. Milliler rakibinin farkı kapatmasına izin vermezken 1.48 kala Hidayet maçtaki ilk sayısını buldu. Bu periyotta bitirişi Kerem Tunçeri yaptı ve ‘Devler’, son periyoda 48-37 üstünlükle girdi.

Son periyoda üç oyun kurucu ile başlayan Rusya Fridzon’un dış atışlarıyla farkı eritmeye çalışsa da Hidayet Türkoğlu’nun kritik sayıları farkın kapanmasını engelledi. Son bölümlerde Rusya’nın hücumda yaptığı yanlış seçimler ve Hidayet’in oyuna ısınmasıyla maç koptu. Son bölümlerde Monya’nın sayıları sadece farkı kapatmaya yaradı. (Radikal)


  ETİKETLER:

  Basketbol

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara