Rüştü, 2002'nin en iyi 3. kalecisi

Fenerbahçe ve A Milli Takımın başarılı file bekçisi, IFFHS'nin değerlendirmesinde Kahn ve Casillas'ın ardından üçüncü sırayı aldı.

Fenerbahçe'de ve Dünya Kupası'nda (A) Milli Takım kalesinde başarılı bir dönem geçiren Rüştü Reçber, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından 2002 yılının en iyi 3. kalecisi olarak gösterildi.
Değerlendirmede, Almanya'nın Bayern München takımında forma giyen Oliver Kahn, topladığı 316 puanla 2002 yılında dünyanın en iyi kalecisi olarak gösterilirken, Real Madrid'in 21 yaşındaki genç file bekçisi Iker Casillas ise elde ettiği 101 puanla sıralamada 2. oldu. 2002 yılının son aylarında sakatlığıyla mücadele eden Rüştü, bura rağmen geçen sezon ve Dünya Kupası'ndaki başarılı performansıyla topladığı 99 puanla en yakın rakibine 11 puan fark attı.
2002 yılında ocak ve mayıs arasındaki ayların yanı sıra Japonya ve Güney Kore'de gerçekleştirilen Dünya Kupası ile ağustos ve aralık içindeki dönemlerin periyot olarak alındığı değerlendirmeyle belirlenen 18 kişilik listede, Avrupa'dan 10, Güney Amerika'dan 5, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika'dan da birer kaleci yer aldı.

2002 YILININ EN İYİ 10 KALECİSİ

IFFHS tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 2002 yılının en iyi 10 kalecisi şöyle:
1- Oliver Kahn (Bayern München)
2- Iker Casillas (Real Madrid)
3- Rüstü Reçber (Fenerbahçe)
4- Marcos R. Reis (Palmeiras)
5- Gianluigi Buffon (Juventus)
6- Bradlay H. Friedel (Blackburn Rovers)
7- Francisco Toldo (İnter)
8- Fabien Barthez (Manchester United)
9- Jerzy Dudek (Liverpool)
10- Jens Lehmann (Borussia Dortmund)