Rüştü İspanya'yı salladı

Kaleci Rüştü Reçber'in Barcelona'ya transferi İspanya basını tarafından manşetlere taşındı. Gazeteler, "Türk kaleci Barça için tam isabet. O olağanüstü bir yetenek. Katalan ekibi yılın bombasını patlattı" yorumunu yaparken, taraftarlar da milli eldivene sevgi gösterisinde bulundu.
Haber: MEHMET ÇİFTÇİ / Arşivi

BARCELONA - Kaleci Rüştü Reçber'in Barcelona'ya transferi İspanya basını tarafından manşetlere taşındı. Gazeteler, "Türk kaleci Barça için tam isabet. O olağanüstü bir yetenek. Katalan ekibi yılın bombasını patlattı" yorumunu yaparken, taraftarlar da milli eldivene sevgi gösterisinde bulundu. Tören sonrası Nou Camp Stadı'nı gezen Rüştü, Barcelona forması giydi ve taraftarlara imza dağıttı. Rüştü, "Gözlerinin altına ilgi çekmek için mi boyuyorsun" şeklindeki bir soruyu, "Bunu sadece ışığın gözümü aldığı statlarda yapıyorum" yanıtını verdi.
İspanyol gazetelerinin tamamı transferin tüm detaylarına sayfalarında geniş yer verdi ve boy boy fotoğraflar yayınladı. Spor yazarları yaptıkları yorumlarda bir yılı opsiyonlu toplam beş yıllık sözleşme imzalayan Türk kalecinin, Barcelona'nın dört yıllık şampiyonluk özlemine son vereceğini savundular.
'Kaleci sorununa neşter'
Sport gazetesi, "Rüştü, Katalan ekibine kazanmaya ve kazandırmaya geldi. Yeni Barcelona projesi Rüştü'yle start aldı" diye yazdı. El Mundo Deportivo gazetesi ise "Rüştü, Barcelona'nın kaybolan heyecanını geri getirmek üzere. Barcelona, olağanüstü bir kaleciyi renklerine bağlayarak yıllardır acısını çektiği kaleci sorununa neşteri vurdu" ifadesini kullandı. Transferi sürmanşetten duyuran Marca gazetesi Rüştü'nün demecine yer vererek, "Yedi yaşından beri Fenerbahçe ve Barcelona ruhu taşıyorum. Rüyalarım gerçek oldu. Dünya kulübü Barcelona, kısa sürede eski günlerine dönecek" diye yazdı. Diaro As ise Barça'nın çok büyük bir oyuncuyu renklerine bağladığına işaret ederek, "Rüştü, rüyaların takımı Barcelona'ya adımını attı. Büyük Barcelona projesi, Türk kaleci ile hayat bulmak üzere" yorumunu yaptı. Gazeteler ayrıca Rüştü'nün Katalanca söylediği, "Barcelona'ya geldiğim için çok mutluyum. Dilinizi kısa sürede öğreneceğim" sözlerine yer verdi.
Başkan Joan Laporta ise kötü günlerin artık geride kaldığını ve Barcelona'yı hak ettiği yerlere taşıyacaklarını iddia etti. Laporta Rüştü'nün doğru bir tercih olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Onun sadece performansı değil, insani tavırları da bizi çok etkiledi. Liderlik vasfı var. Takımı da bu şekilde olumlu etkileyebilir. Rüştü'yü almakla dört yıllık projemizin ilk adımını atmış olduk. Kendisinin kalitesiyle ilgili birşey söylemeye gerek. Türk Milli Takımı'ndaki performansını herkes iyi biliyor."
İspanyol basınının kalabalık bir grup halinde izlediği imza töreni sonrası, Rüştü'nün 2002 Dünya Kupası ve Konfederasyon Kupası maçlarındaki kurtarışları gösterildi.
Öte yandan David Beckham'ı Real Madrid'e kaptıran Barcelona, şimdi de Valencia'nın üç oyuncusunu yakın takibe aldı. Katalan ekibi Aimar, Almeyda ve Ayala'nın transferleri için rakibinden izin istedi. Valencia yönetimi ekonomik sıkıntılar nedeniyle transferlere yeşil ışık yaktığını açıkladı.