'Rusya'da kadınlar erkeklerle sevişir'

'Rusya'da kadınlar erkeklerle sevişir'
'Rusya'da kadınlar erkeklerle sevişir'
Dünya sırıkla atlama şampiyonu Yelena İsinbayeva'nın ülkesi Rusya'daki eşcinsellere yasaklar getiren yeni kanunları savunması, Atletizm Şampiyonası'nda tartışma yarattı.

Rusya'da 18 yaşının altındakilere eşcinsellikle ilgili bilgi sağlayan kişilerin ağır para cezasına çarptırılmasını öngören yasa, Haziran ayında yürürlüğe girmişti.
İsinbayeva, eşcinsellere destek vermek için tırnaklarına gökkuşağı renklerini süren atlet Green-Tregaro'yu eleştirdi. İsinbayeva "Milletimiz için endişeliyiz çünkü biz kendimizi normal ve standart olarak kabul ediyoruz" dedi.
İki altın Olimpiyat madalyası, 28 dünya rekoru ve dünya şampiyonluğu olan 31 yaşındaki Rus atlet, ülkesinin eşcinsellere yönelik politikasını şu sözlerle savundu:
"Rusya'da erkekler kadınlarla, kadınlar erkeklerle birlikte olur. Bu tarihten gelen bir şey, Rusya'da bu tarz problemleri hiç yaşamadık, gelecekte de yaşamak istemiyoruz."
"Herkesin kendi yaşamı, kendi kararı, kendi duyguları var, buna karışamam. Yalnızca diğer insanların görebileceği şekilde bir ilişkiyi doğru bulmuyorum."
"Biz Ruslar, belki Avrupalılardan veya başka ülkelerdeki diğer insanlardan farklıyız. Kendi kanunlarımız var ve herkes bunlara saygı duymak zorunda. Bu benim şahsi görüşüm." 

OLİMPİYATLARDA GÖKKUŞAĞI

İsveçli yüksek atlamacı Emma Green-Tregaro, Rusya'da yapılan 14. Dünya Atletizm Şampiyonası'nın dünkü turuna tırnaklarını gökkuşağı renklerine boyayarak gelmişti.
28 yaşındaki atlet buna protesto denemeyeceğini, yine de düşündüklerini anlatmak için iyi bir yöntem olduğunu savundu.
İsinbayeva, elde ettiği 28 dünya rekoru başarısının ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 2010'da Gençlik Olimpiyat Elçisi olarak görevlendirilmiş, komite onun için "gençliğe örnek olacak bir atlet" demişti.
İngiliz heptatlon yarışçısı Lousie Hazel, İsinbayeva'nın eşcinselliğe ilişkin söylemleri nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin İsinbayeva'ya karşı tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.
2010 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları şampiyonu Hazel, İsinbayeva'nın görüşünü şaşkınlık ve hayal kırıklığıyla karşıladığını ifade ederek, elçilik görevinin tekrar düşünülmesi çağrısında bulundu.
800 metrede gümüş madalya kazanarak Rusya'daki yeni yasal düzenlemeye dikkat çekmek için ödülünü eşcinsellere adayan, ABD 'li atlet Nick Symmonds da İsinbayeva hakkında, "Bu kadar genç, sürekli seyahat eden eğitimli bir kadının zamanının bu kadar gerisinde olmasına aklım ermiyor" dedi.
Symmonds, "Çoğu atlet için eşcinseller tartışma konusu bile değildir. İnandığımız eşitliğin önemli bir parçasıdır" diye konuştu. (BBC Türkçe)