Rusya'da Türk takımına eziyet!

Rusya'da Türk takımına eziyet!
Rusya'da Türk takımına eziyet!

Edirnespor Bayan Basketbol Takımı kaptanı Saynur Tozlu

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası'nda Rusya'nın Enisey takımıyla oynayacağı maç için Moskova'ya giden Edirne Belediyesi Edirnespor Bayan Basketbol Takımı, Moskova Havalimanı'nda 4 saat bekletildi. Yaşadıklarını anlatan basketbolcular, her yere polis eşliğinde gittiklerini aktardı.

İSTANBUL - FIBA Kadınlar Avrupa Kupası C Grubu 4. haftasında Edirne Belediyesi Edirnespor, Rusya'nın Enisey takımına 73-70 mağlup oldu. Maç için Rusya'ya giderken büyük sıkıntılar çeken Edirne temsilcisinin oyuncuları, yaşananları unutmak istediklerini söyledi.   

"SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ"

Edirne Belediyesi Edirnespor Kulübü Başkanı Murat Boyacıoğlu, Türkiye'ye ayak basmaktan son derece mutlu olduğunu dile getirerek, "Rusya hükümetiyle yaşadığımız problemlerden dolayı havalimanına girdiğimizde ters bir tepkiyle karşılaştık. Bundan dolayı da bütün sistemimiz altüst oldu. Orada 1,5 saat bekledik. Sporun birleştirici gücü olduğunu bir kez daha gösterdik. Orada insanlarla değil, iki hükümet arasında sorun olduğunu gördük. Bunun da biran önce çözülmesi ve eski dost günlere dönülmesi gerektiğini düşünmekteyim. En önemlisi de orada yaşayan Türk vatandaşlara Allah sabır versin. Hayatlarına çok zor şartlarda devam ediyorlar. İki ülkenin biran önce çözüm sağlama zorunluluğu var diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"PSİKOLOJİK BASKI YAPTILAR"

Edirnespor Başantrönörü Hakan Acar, "4 saat uçmak zorunda kaldık. Seyahat çok uzun sürdü, çok yıprandık. Yemek, uçuş düzenimiz bozuldu. Şehre gittikten sonra problem olmadı. Polis eskortuyla antrenmanlara gittik, geldik. Kaldığımız katta polis kontrolü, otelin girişinde polis kontrolü vardı. Hem güvenlik anlamında bir şey vardı hem de psikolojik baskı yaptılar" dedi.

"HAREKETLERİMİZE DİKKAT ETTİK"

Yaşadıklarını unutmak istediğini vurgulayan takım kaptanı Saynur Tozlu, "Giderken parça parça gidebildik. Hepimizi bir anda almadılar, orada beklettiler. Normalde 2 dakika sürmeyen işlem 1,5 saat sürdü. Ondan sonra da sürekli polis eşliğinde gidip geldik. Maç içinde bile rakip takımın davranışları... Seremoniden sonra oyuncular arası el çakmak bir gelenektir. O yapılmadı, maçtan sonra yapıldı. Değişik şeyler oldu. Dönüşte de aynı şekilde polis eşliğinde döndük. Halkın bir tepkisi olmadı. Maçta gerginlik yaşanabileceğini düşünüyorduk. Çok fazla germemeye çalıştık. Hareketlerimize dikkat etmeye çalıştık" İbrahim YILDIZ (DHA)