Rusya'dan bir ilk

Rusya'dan bir ilk
Rusya'dan bir ilk
Rusya'da düzenlenen 14. Dünya Atletizm Şampiyonası sona erdi. Rusya takım sıralamasında 12 yıl sonra zirvede yer aldı.

MOSKOVA (AA) - Başkent Moskova'nın Luzhniki Stadyumu'nda düzenlenen ve Türkiye 'nin 5'i bayan 10 atletle katıldığı organizasyonda 206 ülkeden 868'i bayan bin 974 atlet, bayanlar ve erkeklerde toplam 26 branşta mücadele etti.

Rusya'da tartışılan öpücük


Jamaikalı sprinter Usain Bolt tarafından da dile getirilen organizasyon bozuklukları ve yarı boş stadyumda düzenlenen şampiyonada 3 bin 859 gönüllü, 2 bin 385 polis ve 600 özel güvenlik personeli görev yaptı.

Şampiyonaya ilk defa ev sahipliği yapan Rusya 7 altın, 4 gümüş ve 6 bronz ile toplamda 17 madalya toplayarak, 12 yıl aradan sonra takım sıralamasında ABD 'yi geride bıraktı. Rusya, erkekler ve bayanlar 20 kilometre yürüyüş, kadınlar sırıklama atlama, çekiç atma, yüksek atlama, 4x400 metre ile erkekler uzun atlamada altın madalyaya ulaştı. ABD Milli Takımı 6 altın, 14 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak toplamda 25 madalya ile 2. sırada yer alırken, Jamaika 6 altın 2 gümüş ve 1 bronz ile toplamda 9 madalyaya ulaşarak şampiyonayı 3. sırada bitirdi.

JAMAİKA'NIN 6 ALTINI İKİ ATLETTEN

Şampiyona'da Jamaika Milli Takımı'nın aldığı 6 altın madalyaya dünyanın en iyi koşucusu Usain Bolt ile kadınlarda atletizmin Bolt'u olarak bilinen Shelly-Ann Fraser-Pryce imza attı. 100 ve 200 metre kadınlar ve erkekler branşında bireysel olarak altın madalyaya ulaşan Fraser-Pryce ve Bolt, kadın ve erkeklerde 4x100 metre takım koşusunda da Jamaika'nın altın madalyaya ulaşmasına katkı sağladı. Çok sayıda Jamaikalı taraftarın tribünde yer alarak milli atletlerine destek olduğu şampiyonada, ünlü sprinter Bolt'un annesi de oğlunu yalnız bırakmadı.

Üç adımda zafer Tamgho'nun


FELIX SAKATLANDI

Sakatlık, doping, katılım barajını geçememe veya özel sebepler nedeniyle David Rudisha, Blanka Vlasic, Yohan Blake, Caster Semenya, Tyson Gay, Veronica Campbell-Brown gibi yıldız şampiyon sporcuların katılmadığı 14. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda mücadele eden ve kadınlar 200 metrede favoriler arasında yer alan Allyson Felix, final koşusunda sakatlandı. Yarışın ilk metrelerinde sakatlanarak yere yığılan ve gözyaşları tutamayan Felix, pisti ve şampiyonayı madalyasız terketmek zorunda kaldı.

UKRAYNALI TARAFTARLAR

Rusların fazla ilgi göstermediği atletizm şampiyonasının yapıldığı yaklaşık 78 bin seyirci kapasiteli Luzhniki Stadı'nda, en çok ilgiyi Ukraynalı taraftarlar çekti.

Şampiyonanın yıldızı Usain Bolt'un piste çıktığı günler, açılış ve kapanış törenleri de dahil olmak üzere tam olarak dolmayan stadın iki karşıt köşesinde sarı-lacivert renklere sahip milli bayraklarını oluşturacak şekilde yer alan Ukraynalı taraftarlar, hem Rus hem de Ukraynalı atletlere büyük destek verdi.

Altın tacıyla veda etti