'Rüya Takım gibi'

'Rüya Takım gibi'
'Rüya Takım gibi'
Haber: METİN AKTAŞOĞLU / Arşivi

Beş kupalı ve 53 maçtır namağlup ‘Yenilmez Armada’ Vakıfbank, kupalarını sergiledi. Yönetim, teknik ekip ve oyuncuların basınla buluştuğu toplantıda biz de Kaptan Gözde Sonsırma ve Carolina Costagrande ile sohbet etme imkanı bulduk.
GÖZDE SONSIRMA:
Muazzam bir geçen sezonun ardından bu yıl da gümbür gümbür başladı. Keyifler nasıl?
Keyfimiz yerinde ama bütün bu kupalar da geride kaldı ve sporda dün diye bir şey yok. Dolayısıyla önümüzdeki maçlara ve hedeflere odaklanmamız gerekiyor. Biz de öyle yapıyoruz. 5 kupa kazanmış olabiliriz ama hala önümüzdeki üç kupayı istiyor oluşumuz sırrımız belki de.
Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda ortalama 14 sayıyla oynadın ve takımda Brakoçeviç’ten sonra en skorer oyuncuydun. Kendi performansını bu kadar üst seviyede nasıl tutuyorsun?
Aslında bana sorarsanız ben çok çok iyi oynadığımı düşünmüyorum. Arkamızda çok sağlam bir teknik ekip var. Ben de maçlardan önce videolarımı izliyorum ve hedef turnuvalarda iyi odaklanmaya çalışıyorum. Henüz bir ay oldu çalışmalara başlayalı. O yüzden kondisyonum en üst düzeyde değil. Düşüşler yaşayabiliyorum. Bunu kapatmaya çalışıyorum. Şimdilik böyle geçiyor hayat ...
Giovanni etkisini Almanya Milli Takımı’nda da gördük. Kendi çaplarında bir Vakıfbank oyunu oynuyorlardı aslında.
Şöyle söyleyeyim; Giovanni hangi takıma giderse gitsin o takımı yüzde 50 daha ileri taşıyacaktır. O dünyanın en iyi antrenörü. Dediğin de doğru, Almanya bize çok benzeyen bir takım. Bu Giovanni’nin karakterinden kaynaklanıyor.
Costagrande transferinden kaptan olarak memnun musun?!
(Gülüyor) Çok memnunum. Çok pozitif bir insan, karakter olarak çok düzgün, çok tecrübeli bir oyuncu. Savunma kısmında inanılmaz yardımcı oluyor bize. Gizem’le (Karadayı) ikimiz 5 sezondur manşet yükünü çekiyoruz! Bu sene çok rahatladık. Manşet yüzdemiz de çok yükseldi. Yüzde 70’e yakın manşet aldık, Carolina (Costagrande), Gizem, ben ve bu oran Dünya Kulüpler Şampiyonası için çok yüksek bir oran. Bu da onun savunmada bize verdiği katkıdan kaynaklanıyor.
CAROLINA COSTAGRANDE:
Dünya şampiyonu oldunuz, Süper Kupa’yı kazandınız. Çok sıcak bir karşılama oldu sanırım senin için!
Harika bir başlangıç ve eminim bu şekilde devam edeceğiz. Çok yoğun çalışıyoruz. İnsanların gözlerine yansıyor bu. Herkes kendini geliştirmeye, kazanmaya, her topu öldürmeye aç ve bu başarılı için çok önemli.
Sen de kariyerin boyunca çok başarılı bir oyuncuydun. Senin gibi başarılı oyunculardan oluşan bir takımın parçası olmak nasıl bir his?
Rüya gibi benim için. Her oyuncu burada oynamak, her antrenör böyle bir takımı çalıştırmak ister. Burası dünyanın zirvesi, en iyi takımız ve en iyi hocaya bizle çalışıyor.
Rüya Takım’ diyebilir miyiz?
Kesinlikle.
Eczacıbaşı Vitra’ya transfer olacağın yönünde dedikodular da çıkmıştı sezon öncesinde, Türk takımlarından teklif aldın mı?
Evet. Vakıfbank’a gelmeden önce Eczacıbaşı ve birkaç sene önce Çin’de oynarken Fenerbahçe teklifte bulunmuştu.
Vakıfbank’ı seçmende temel etken ne oldu?
Dürüst olmak gerekirse bir numaralı neden Giovanni’ydi. O, dünya üzerindeki en iyi hocalardan biri. Kariyerim için onun gibi bir isimle çalışmak çok önemli. Bir numaralı etken oydu. Ayrıca Ferhat da (Akbaş) etkili oldu bu tercihimde kendisiyle Çin’de Guangdong Evergrande’de beraber çalışmıştık. O bana her konuda çok yardımcı oldu. Vakıfbank benim için çok kolay bir tercihti.