Rüzgâr gibi geçtiler

Bayan Voleybol Milli Takımı, ev sahipliği yaptığı Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda ilklere imza attı. Sultanlar, tarihinde ilk kez bir şampiyonada final oynadı ve Avrupa ikinciliğine uzandı.

ANKARA - Bayan Voleybol Milli Takımı, ev sahipliği yaptığı Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda ilklere imza attı. Sultanlar, tarihinde ilk kez bir şampiyonada final oynadı ve Avrupa ikinciliğine uzandı. Gülden de
'Avrupa'nın en iyi liberosu' seçilerek, en iyile arasına giren ilk Türk voleybolcu oldu. Ayrıca bayan milliler, en centilmen takım seçildi.
Atatürk Salonu'nun tribünleri, ilk kez voleybol maçları için, binlerce seyirci tarafından dolduruldu. Türk voleybolu, tarihinin en çok seyircisini
bu şampiyonada ağırlarken, 4 bin 500 kapasiteli salonda, günde yaklaşık 6 bin taraftar milli takımı destekledi. Sekiz gün boyuncu şampiyonayı izleyen izleyici sayısı ise 48 bine ulaştı. Voleybol maç biletleri ilk defa karaborsaya düştü.
Milli takım, Türk voleybol tarihinde ilk defa resmi bir maçta, Dünya, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonu Rusya'yı yendi. Maçların naklen yayın hakkını elinde bulunduran TRT, Eurovision aracılığıyla şampiyonanın Bulgaristan, Rusya, Almanya, Hollanda, İtalya, Rusya, Ukrayna ve Polonya olmak üzere sekiz ülkede naklen yayınlanmasını sağladı. Ayrıca, Eurosport aracılığıyla şampiyona maçları 25 ülkede de canlı izlendi.
Uluslararası akreditasyonunu alan Doping Kontrol Merkezi, bu şampiyonada ilk sınavını verdi. Şampiyonanın doping kontrollerinden sorumlu olan merkez, 60 numuneyi analiz etti. Şampiyonada sponsor yarışı yaşandı. Millileri 12 firma destekledi. Türkiye, 1967 yılından sonra, 36 yıl aranın ardından, Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yaptı.
Bayan milliler bir hafta sonra, 2-14 Kasım tarihleri arasında Japonya'da yapılacak Dünya Kupası hazırlıklarına başlayacak. Federasyon Başkanı Hüsnü Can, takımın Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanmasıyla liglerin başlama tarihinin de belirsizliğe düştüğünü söyledi. Can, "Ya ligin başlama tarihini ileriye alacağız ya da takımın ağırlığını oluşturan Eczacıbaşı, Vakıfbank'ın maçlarını erteleyeceğiz" diye konuştu.