'Sadece güvenlik tedbiri yetmez'

Yeni hükümette spordan sorumlu devlet bakanlığına getirilen Murat Başesgioğlu, öncelikli konularından birisinin, şiddeti önlemekle ilgili çalışmalar olduğunu ifade etti.

İSTANBUL - Yeni hükümette spordan sorumlu devlet bakanlığına getirilen Murat Başesgioğlu, öncelikli konularından birisinin, şiddeti önlemekle ilgili çalışmalar olduğunu ifade etti. Medya mensuplarıyla bir araya gelen Başesgioğlu, yeni dönemde yapacakları çalışmaları ve spor medyasından beklentilerini anlatıp, medya temsilcilerinin görüşlerini dinledi.
Şiddetin sadece güvenlik tedbirleriyle önlenecek bir konu olmadığını anlatan Bakan Başesgioğlu, "Eğitim ve kültürden başlayan birtakım nedenlerden çıkıyor. Hiçbirimiz centilmenlikle, spor ruhuyla bağdaşmayan bu hareketlerden hoşnut değiliz. Spor alanlarımızın bu şiddetten arındırılması bence en önemli görevlerimiz arasında yer almaktadır. Bu konu kolay bir konu değil. Gelişmiş ülkeler bile bu dertlerle boğuşuyor. Beni bir spor izleyicisi olarak rahatsız eden bu durumu öncelikli olarak masamızın üzerine yatırıp, dikkatlerimizi yoğunlaştırmak durumundayız" diye konuştu.
'Kurumsal yapı şart'
Şiddet yasasının uygulanmasındaki performansı takip edeceklerine, uygulamada birtakım eksikliklerin bulunduğuna işaret eden Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, "Taraftar temsilcilerini maalesef birçok kulüp ilgili otoritelere bildirmiyor. Bu konuda bir aksaklık var. Uygulama eksikliklerinin üzerine gidilmesinde fayda var" dedi. Spor kulüplerinin de artık dernekler yasasıyla yönetilmesinin mümkün olmadığını, kurumsal yapılara kavuşturulması gerektiğini kaydeden Başesgioğlu, "Anonim şirket yapısı haline dönüştürülerek, kişilerin inisiyatifinden ziyade, kurumsal bir yapıya kavuşturulması arzu edilmekte" diye konuştu.
Murat Başesgioğlu ayrıca sorumlu devlet bakanının, Futbol Federasyonu'ndaki gözetim ve denetim yetkisinin kaldırılmasından rahatsız olmayacaklarını ifade etti. Federasyonla ilgili yasa çalışmasının söz konusu olduğunu, ancak henüz parlamentoya akseden bir hazırlık bulunmadığını anlatan Başesgioğlu şöyle konuştu: "FIFA'nın istediği hususlar var. Bunların hepsini değerlendirip, Futbol Federasyonu'nu uluslararası standartların öngördüğü çerçeveye oturtmak istiyoruz. Bakanlığın gözetim ve denetim yetkisinin kaldırılmasından rahatsız olmayız."
Geçmiş dönemde Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy arasındaki gerginliğe de değinen Başesgioğlu, "Geçmişte yaşanan sıkıntıların son bulması için yasanın, spor kamuoyunun da içine sinecek şekilde çıkartılıp, düzenli bir şekilde gitmesi bu işleri çözer diye düşünüyorum" dedi.'Olimpiyatlarda ısrarcıyız'
İstanbul'un olimpiyat oyunlarına adaylığını değerlendiren Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, hedeflerinde bir sapma olmadığını dile getirdi. Türkiye'nin birçok uluslararası organizasyona başarıyla ev sahipliği yaptığını anlatan Başesgioğlu, "Bugüne kadar yapılanlardan alnımızın akıyla çıktık. Olimpiyatlara ev sahipliği yapma hedefinden geri adım atmayacağız. Yasamız var. Yasanın uygulanmasında aksaklıklar tespit ettik. Bunlarla ilgileneceğiz. Bunu süreklilik arz eden bir anlayış içinde sürdürmek lazım. Senenin belli gününde konuyu gündeme alıp olimpiyat hedefini yakalayamayız" diye konuştu.
Olimpiyatlara adaylıkta, kentin genel altyapı kriteri, finansman yapısı gibi faktörlerin de olduğunu kaydeden Başesgioğlu, "Önümüzdeki süreçte aktif bir politika uygulamayı düşünüyoruz. Bu konuda Türkiye'nin ciddi olduğunun altını çizmek istiyoruz. Olimpiyatlar için laf olsun diye müracaat eden bir ülke değiliz" dedi. Türkiye 2000 Olimpiyatları'ndan bu yana ev sahipliğine adaylığını koyuyor.