Sadık İlhan'dan geri adım

Eski hakem Sadık İlhan, 2002 yılında görev aldığı Samsunspor-Trabzonspor karşılaşmasında, Bordo-Mavili kulübün kazanması yönünde MHK Başkanı Bülent Yavuz'un telkin verdiği yolundaki açıklamalarıyla ilgili olarak, "Dikkatimin dağılması nedeniyle, sarfettiğim sözler maksadını aştı ve yanlış anlaşıldı" dedi.

ANKARA - Eski hakem Sadık İlhan, 2002 yılında görev aldığı Samsunspor-Trabzonspor karşılaşmasında, Bordo-Mavili kulübün kazanması yönünde MHK Başkanı Bülent Yavuz'un telkin verdiği yolundaki açıklamalarıyla ilgili olarak, "Dikkatimin dağılması nedeniyle, sarfettiğim sözler maksadını aştı ve yanlış anlaşıldı" dedi.
İlhan yaptığı yazılı açıklamada, "Geçen pazar özel bir televizyon kanalında programa katıldım. Programa çıkmamın amacı, uzun bir yargı sürecinden sonra beraatle sonuçlanan davamızın kamuoyuna daha iyi duyurulmasıydı. Yargılanma sürecinde bize yardımcı olanlara teşekkür edip ayrılacaktım. Nitekim, bu duygularımı programda da tekrar tekrar vurguladım. Bu süreç içinde resmi makamlarda bulunan bulunmayan tüm kişilere teşekkür ettim. Camianın sıkıntılarını anlatıp, onlara herkesin yardımcı olmasını vurgulamak maksadıyla diğer birçok konuya da değindim. Ne var ki, duygusallığımla ilgili bir olayı anlatırken sarfettiğim sözler maksadını aştı. Bu yüzden programdan çıktıktan şu dakikaya kadar anlatamayacağım ölçüde rahatsız oldum" ifadelerini kullandı.
İlhan şöyle devam etti: "Oysa hakemler tüm maçlarına tam tarafsız ve hür iradaleriyle çıkarlar. Ben de söz konusu maça aynı şekilde çıktım. Maçta oyun kuralları doğrultusunda hareket ettim ve elimden geldiği kadar iyi yönettim. Maç içinde verilen kararlar o an ki değerlendirmeyle ilgilidir. Önyargı ve kasıt söz konusu değildir."
'İddialar asılsız'
Samsun'da yerel bir gazeteye demeç veren MHK Başkanı Bülent Yavuz,
İlhan'ın şike iddialarının asılsız olduğunun altını çizdi. Yavuz şöyle devam etti: "İlhan'a böyle bir telkinde bulunmadım. Bulunmam da söz konusu olamaz. Bu sözlerinin cevabını yargıda verecek." Samsunspor'un, Diyarbakırspor ve Gaziantepspor maçında hakkının yenildiğini de belirten Yavuz, "Ancak bunlarda bir kasıt yok. Sadece hakem hataları" diye konuştu.
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise İlhan tarafından ortaya atılan, iddialarla ilgili olarak, "Delil varsa üstüne gidilir" dedi. Şahin, şöyle konuştu: "Ben hukukçuyum. Bu konularda delil olmadan yorum yapmak yanlış olur. Spora düşürülebilecek en büyük gölde şike ve şike iddialarıdır. Bu iddiaları ortaya atan İlhan'ın delilleri varsa ilgili mercilere vermesi halinde gereken yapılır, üzerine gidilir. Bunu takip ediyorum. Konu gerekirse TBMM'de ele alınır." (Spor Servisi)