Sağlam: İlkelerim olmadan asla

Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, futbol takımı genel menajeri Sinan Engin'le birlikte BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde spor müdürleri ve yazarlarıyla önceki akşam bir araya geldi.

İSTANBUL - Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, futbol takımı genel menajeri Sinan Engin'le birlikte BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde spor müdürleri ve yazarlarıyla önceki akşam bir araya geldi. Genç teknik adam, kendisi için değerlerini koruyamadan elde edilen bir şampiyonluğun hiçbir anlamı olmadığını vurgulayarak "Samsunspor'u çalıştırırken beş as oyuncuyu birden kadro dışı bıraktım. Kayserispor'da da aynı kararlılığı gösterdim. Beşiktaş'ta her zaman takımın menfaatlerine göre hareket edeceğim ve ilkelerimden taviz vermeyeceğim. Başarı adına değerlerimden vazgeçmeyeceğim" dedi.
Sağlam, sezon başından itibaren takımın anlayışında değişim yaşandığına dikkat çekerek şunları söyledi: "Bütün taşların yerine oturmasının iki aylık bir süreçte gerçekleşmesini beklemek hayalcilik olur. Ancak futbolcularımızın iştahının üst seviyede olması bizleri mutlu ediyor. Bazı alışkanlıkları değiştirme çabasındayız. Mesela top ayağında iken sahada güzel şeyler yapmaya alışkın olan futbolcularımızdan, top rakibe geçtiğinde de az da olsa takıma katkı sağlamasını, sorumluluk almasını istiyoruz. Ricardinho, Delgado, Burak gibi futbolcularımızdan defansif olarak da katkı bekliyoruz."
Sağlam, basının en çok üstüne geldiği konulardan biri olan Lamine Diatta ve Federico Higuain transferlerine de değinerek "Şunu istedik almadılar, bunu istedik almadılar gibi açıklamalar yapmayacağım. Biz defansta Gökhan ve Toraman'ın alternatifi olabilecek bir isim arıyorduk. Diatta'yı aldık. 7 milyon avro ödeyip, bir oyuncu alıp, İbrahim Toraman gibi bir oyuncuyu yedek kulübesinde bekletseydik daha mı iyi olacaktı?" diye konuştu.
Tatilin uzunluğundan yakındı
Sağlam'ın yakındığı bir diğer konu da yaz tatiliydi. 40 günlük tatilin çok fazla olduğunu belirten Sağlam, "Bu uzun tatil sonunda futbolcuları Avrupa maçlarına yetiştirmek sıkıntı yaratıyor. Profesyonel futbolcuların da tatilden 8 kilo fazla ile dönmek, yüzde 80 performansını kaybedip de gelmek gibi hakları yok. 40 gün tatilde çalışmayan bir futbolcuyu, 30 günde Şampiyonlar Ligi'ne hazırlayamazsınız. Devre arası tatilin 15 güne indirilmesi çok doğru bir karar" dedi. (Spor Servisi)Engin'den 'patron' değerlendirmesi
Beşiktaş Futbol Takımı Genel Menajeri Sinan Engin "Takımın patronu benim" şeklinde bir cümle söylemediğini açıkladı. Kendisini 'idari patron', Ertuğrul Sağlam'ı 'teknik patron' olarak tanımlayan Engin, "Bazı art niyetliler 'patron' kelimesini farklı yerlere çekti. Ertuğrul Sağlam ne derse o olur. Benim teknik konularda hocanın işine karışmam, 'Şunu oynat, bunu oynat' demem söz konusu değildir, haddim de değildir. Hatta hoca idari anlamda da ne isterse o şekilde hareket ederiz" dedi.
Engin'in yanlış anlaşıldığını iddia ettiği bir diğer açıklamasına da kendince açıklık getirdi. Tecrübeli futbol adamı "Ocakta operasyon yapılacak" şeklinde basında yer alan haberlerlerle ilgili şöyle konuştu: "Ocak transfer ayı olduğu için, 'Beklenen performansı gösteremeyen oyuncularımızın durumuna bakarız' dedim. Performansları düzelir, kimseyi göndermeyiz. Bu takıma bir motivasyondur, uyarıdır. Bu sözlerimiz 'Bobo, Ricardinho gibi futbolcularımız için de geçerlidir' dedim. Mesela Higuain eleştiriliyor. Porto maçında golü atsaydı bu eleştiriler olmayacaktı. İki ay sonra hangi oyuncunun nasıl bir durumda olacağını kimse bilemez. Futbolcularımızın hepsinin performansı iyi olur, hepsi kalır."