'Saha dışında kalmadık'

'Saha dışında kalmadık'
'Saha dışında kalmadık'
Spor Toto Süper Lig'de ilk yarıyı takipçisi Galatasaray'ın 8 puan önünde lider bitiren Fenerbahçe'de Teknik Direktör Ersun Yanal, sözlerini tutup saha dışıyla ilgilenmediklerini belirterek başarılı olduklarını ifade etti.

2-0’lık galibiyeti koruyamayıp 3-2 mağlup olduğu Torku Konyaspor maçıyla sezona başlayan ancak sonrasında yakaladığı yenilmezlik serisiyle liderliği alan Fenerbahçe , Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısını takipçisi Galatasaray ’ın 8 puan önünde lider tamamladı. Bu başarıda önemli pay sahibi olan teknik direktör Ersun Yanal, dün FB TV’de katıldığı programda ilk yarıyı değerlendirirken, başarılarının sırrının ‘sahadışı’na takılmamak ve hep saha içinde kalmak olduğunu anlattı. Yanal’dan satırbaşları şöyle:

‘Büyük birliktelik’

“3 Temmuz sürecine bir dağınıklılık gibi bakılsa da aslında büyük bir birlikteliğin oluştuğu büyük bir desteğin oluştuğu bir yapı da görüyoruz. Bu kongreye kadar olan süreçte de yansıdı. Sayın başkanımız, yönetim kurulu, önemli bir duruş sergilediler. Bu duruş takımımız bütünlüğü açısından çok kritikti ve bütünlüğü sağladık. Böyle bir yılın başlangıcında Torku Konyaspor maçından gelen mağlubiyet sonrasında saha içinde neden kalmamız gerektiğini çok iyi biliyorduk. Biz çok daha fazlasıyla bir aile , bir takım ruhuyla devam ettik ve kenetlendik.”

‘Oyuncular çok profesyonel’

“Sezon başındaki Moussa Sow krizini biz performansla çözdük. Moussa Sow’un geldiği dönemdeki ilk performans çizgisine bakacak olursak, yaklaşık bedensel kitle endeksi 9’un üzerindeydi ki futbolda olması gereken rakam bizim ölçülerimize göre 7,5 civarıdır. Dayanıklılığı oldukça düşüktü, sakatlık sorunları da vardı. Bu bir kriz olarak algılandı ama tam tersi Sow’un performansının başlangıcıydı ve bize göre onu kazandık. Kriz olarak değerlendirilecek bazı durumlar örneği oynayanla oynamayan oyuncuların arasında çıkacak sorun gibi görünen hadiseler tam tersi bize performans dönüşü olarak geldi. 24 oyuncumuz var, hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Oyuncularımızı kutluyorum, onların profesyonelce tavrı da performansa oldukça katkıda bulunmuştur.”

‘Her şey koşmak değil’


“Biz her gün belli değerler koyuyoruz, bu koyduğumuz değerler atletik değerler ve bunların karşılığında oyuncu hangi performansı yaptı, o performansın sonucunda ne çıktı, hem antrenman hem de müsabaka performanslarını görüyoruz. Bunların verisi tesislerde duvara asılıyor. Oyuncular arasında küçük tatlı bir rekabet de oluşuyor. Atletik performansın birçok parametresi var. Her şey koşmak değil”

‘Ekonomik sorun yok’


“ Öncelikle çok sıkıntılı ve dertli diye tanımladığımız Fenerbahçe’de ekonomik sorunlar yok. Böyle bir problem olmadığı için oyuncuların bir kaygısı oluşmuyor. Fenerbahçe’de en güzelini en iyisini en uygununu seçiyor. Bu çok pahalı da olmuyor çok zayıf da. En kalitelisi o gün olması gereken en iyisi. Seyahat organizasyonlarında kalite en yüksek düzeyde oluyor. Dolayısıyla oyuncuya sadece tek bir şey kalıyor. Buraya gelip burada bütün bir performansını vermek.”