Sahada ne ararsan var

Futbol sezonunun başlamasıyla birlikte, seyircilerinin çıkardığı olaylar nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından 32 kulüp çeşitli cezalara çarptırıldı.

ANKARA - Futbol sezonunun başlamasıyla birlikte, seyircilerinin çıkardığı olaylar nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından 32 kulüp çeşitli cezalara çarptırıldı. Süper Lig'den 8, İkinci Lig A'dan 6, İkinci Lig B'den 7 ve Üçüncü Lig'den ise 11 kulübe çeşitli cezalar verilirken, takımların ceza almalarının en büyük nedeninin taraftarları olduğu ortaya çıktı.
Taraftarların sahaya attıkları yabancı maddeler arasında ilginç şeyler bulunuyor. Geçen haftasonu oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde listeye 'viski bardağı' da dahil olurken, Fenerbahçe'nin sahasının kapanmasına neden olan Gaziantepspor maçında kaleci Ömer'e iki kez şemsiye atılmıştı. Maç sırasında Van Hooijdoonk atılan şemsiyeyi tribüne geri göndermiş, bir dakika sonra aynı şemsiye tekrar sahaya dönmüştü.
Sahaya atılan yabancı maddeler şöyle sıralanıyor: Şemsiye, tribünden sökülüp atılan koltuk, cep telefonu, cep telefonu bataryası, pet şişe, içi su dolu pet bardak, ayakkabı, bozuk para, meşale, maytap, ilaç kutusu, beyzbol sopası, çakı, her türlü meyve, yumurta, çakmak, davul, davul tokmağı, tribünlerden sökülen taş ve tahta parçaları.
İlk cezayı Tahkim bozmuştu
PFDK sezonun henüz altıncı haftası olmasına rağmen kulüplere birçok ceza kesti. Fenerbahçe'nin sahası Trabzonspor ve Gaziantepspor maçlarında çıkan olaylar nedeniyle birer kez kapatılırken, ilk cezayı Tahkim Kurulu bozmuştu. Türkiye'de tek tel örgüsüz stat olan Atatürk'te, Beşiktaş maçında çıkan olaylar nedeniyle Denizlispor'a bir maç saha kapatma cezası kesildi. Konyaspor, Galatasaray, Gaziantepspor, Adanaspor ve Bursaspor kulüplerine de para ve ihtar cezaları verildi.
İkinci Lig A Kategorisi'nde en ağır cezayı Göztepe ile Karşıyaka kulüpleri aldı. İzmir derbisinde çıkan ve 1 taraftarın ölümüyle sonuçlanan karşılaşma
sonrası iki kulüp de 3'er maç seyircisiz oynama cezasına çarptırıldı. Çanakkale Dardanel, Sivas, Sakarya ve Altay da para ve ihtar cezaları aldı.