'Sahaya girer ceza aldırırız'

'Sahaya girer ceza aldırırız'
'Sahaya girer ceza aldırırız'
Polisin takibine 'bedava bilet' sistemini sonlandıran Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın aldığı tehdit de takıldı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul polisinin İstanbul’daki 3 büyük takımın taraftar gruplarına yönelik operasyonuna dair detaylar yavaş yavaş açıklanıyor. Operasyon kapsamında yapılan takiplerde yöneticilerin tehdit edildikleri ortaya çıktı.

Tahkim Kurulu Bilic'e 3 maç cezayı onadı

Polisin teknik ve fiziki takibinde Fikret Orman yönetiminin işbaşına geldikten sonra taraftar gruplarına bedava bilet uygulamasına son verdiği, bunun üzerine Beşiktaşlı taraftar gruplarının yönetimi “Sahaya gireriz, ceza almanızı sağlarız” şeklinde tehdit ettikleri belirlendi. Taraftar gruplarının, yönetimlerden aldıkları bedava biletlerin bir kısmını sokakta kara borsa olarak sattıkları, kalanları ise tribün desteği için üyelerine dağıttığı belirlendi.
16 ay içerisinde yapılan bilet satışı ise on binleri buluyor.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 12 Mayıs 2012 tarihindeki olaylı Fenerbahçe - Galatasaray derbisinin ardından taraftar grupları üzerine projeli çalışma başlattı. Polis operasyon kapsamında Beşiktaş taraftar grupları Çarşı, Deplasman Kartalları, Karagümrük, Galatasaray taraftar grubu Ultraslan, Fenerbahçe taraftar grupları Genç Fenerbahçeliler, Yeni Genç Fenerbahçeliler, Eski Fenerbahçe, Sabahlayan Tayfa ve Kill For You üyelerini teknik ve fiziki takibe aldı.

Bedava bilet sisteminde en büyük kavganın Fenerbahçe’de çıktığı belirlendi. Özellikle şike sürecinden sonra Aziz Yıldırım’ın kendisini destekleyen gruplara bedava bilet verdiği organize polisi tarafından tespit edildi. Yönetimin ayrımcılık yaptığını düşünen farklı taraftar gruplarının bilet alanlar ile sürekli kavgalı oldukları belirlendi. Taraftar grupları arasındaki kavgalar da görüntülü takibe takıldı.

Vali Mutlu: Taraftar operasyonunda 11 kişi aranıyor!

Organize polisinin 16 aylık takibinde taraftar grupları arasındaki çatışmalar polis tarafından tespit edildi. Takipteki taraftar gruplarının kavgaları Organize polisinin İlçe ekiplerini uyarması ile önlendi. Polisin bu şekilde 4 kanlı kavgayı önlediği belirlendi.

Galatasaray taraftar grubunun gözaltındaki 4 üyesinin ise Beyaz TV baskını nedeniyle gözaltına alındığı ortaya çıktı. Gözaltındaki Ultraslan lideri Muzaffer Şirin’in “Beyaz TV’yi dağıtın” diye talimat verdiği belirlendi. Organize polisinin operasyonu ile gözaltına alınan 85 kişinin mahkeme kararı beklenmeden 1 yıllık stadyumlara giriş yasağı cezasının ise şimdiden uygulamaya konulduğu öğrenildi.

İşte taraftar operasyonunda kesin bilanço