Şahin, federasyonu ve yöneticileri suçladı

Başbakan Yardımcısı Şahin, derbideki olaylardan federasyonu ve 'sorumsuz' yöneticileri suçladı. Vali Güler: Polis doğru olanı yaptı. Barikat kurulmasa daha büyük olaylar çıkabilirdi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, dün Galatasaray-Fenerbahçe maçında yaşananlarla ilgili NTV'de canlı yayımlanan bir programa da katılarak değerlendirmelerde bulundu. Şahin şunları söyledi: "Futbol denince benim aklıma önce federasyon, sonra da kulüpler geliyor. Maçta saha içi güvenliğini ev sahibi takım sağlamalıydı. Galatasaray'ın bir yöneticisi güven-lik güçlerini suçluyor. Sorumsuz demeçlerden, ağır ithamlardan vazgeçmeliyiz. Olaylarda sorumsuz demeçler veren kulüp yöneticilerinin payı büyüktür. Benim bir çocuğu terbiye eder gibi yöneticileri çağırıp 'Şöyle yapın' demem doğru olmaz.
Herkes sorumluluğunu bilmeli."
Daha sonra görme engellilere spor malzemesi dağıtılan bir törenine katılan Bakan Şahin, burada da derbi maçla ilgili soruları yanıtladı. Şahin, Fenerbahçe'nin ligde oynayacağı son maçta, Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'un şampiyonluk kupasını vereceğinin hatırlatılması ve bu konuda spekülasyonlar yapıldığının belirtilmesi üzerine de "Futbol Federasyonu Başkanı şampiyonluk kupasını vermeyecek de kim verecektir. Bunun bile tartışma konusu olması, bu alanda ne kadar sorun olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
Daha önce kendilerini içişlerine karışmakla suçlayan Futbol Federasyonu'nun olaylarla ilgili olarak bakanlıklarını göreve çağırmasını eleştiren Şahin, "Hem bakanlıkla, hem hükümetle hem devletle cebelleşeceksiniz, FIFA'nın UEFA'nın arkasına saklanarak bizimle kavga edeceksiniz, sonra da bir olay meydana geldiğinde 'Bakan nerede, hükümet nerede' diye soracaksınız. Bunları ciddi bulmuyorum" dedi. Aynı zamanda bir Galatasaray taraftarı olan Bakan Şahin, "Galatasaray taraftarları herkesi üzdü. Kulüplerine, Türk futboluna, hatta Türkiye'ye zarar verdiler" ifadelerini kullandı.