Şahin: Gerekirse maçlar askıya alınır

"Gerekirse maçlar askıya alınır." Hayır, hayır, bu sözleri söyleyen İtalya'da futboldan sorumlu bir yönetici veya devlet adamı değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı...

ERZURUM - "Gerekirse maçlar askıya alınır." Hayır, hayır, bu sözleri söyleyen İtalya'da futboldan sorumlu bir yönetici veya devlet adamı değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı... Tribünlerde yaşanan pankart kirliliğine tepkisini dile getiriyor. İtalya'da kanlı Sicilya derbisinin konuşulduğu şu günlerde Türkiye'de de tribünlerin pankart ve tezahürat şiddeti gündemde. Konuya ilişkin federasyon tarafından atılmış somut adım yok.
Devlet Bakanı Şahin ise katıldığı bir televizyon programında neler yapılabileceğini şu sözlerle dile getiriyor: "Eğer konu ülke güvenliğini ilgilediren boyuta ulaşmışsa, tabii ki devlet de tedbirleri alır. Gerekirse bazı spor müsabakalarının bir süre askıya alınması dahi düşünülebilir. Tribün liderlerine bir çağrım var, bu tür siyasi düşüncelerini tribüne taşımak için gelenleri barındırmasınlar."
'Bazı siyasiler teşvik etti'
Bakanın Türk futbolunda yaşanan bu pankart ve Ermenileri aşağılayıcı slogan sorununa bakış açısı ilginç cümlelerle sürüyor. Olayların tüm futbolseverlere mal edilmemesini isteyen Mehmet Ali Şahin, yaşananların suçunun bu tür sloganları teşvik eden siyasilerde olduğunu ifade ediyor. Şöyle diyor Şahin: "Hrant Dink'in cenaze töreninden sonra bazı siyasi parti genel başkanlarının yapmış oldukları açıklamalar, sanki 'böyle davranın' der gibiydi. İşte orada atılan sloganlardan hareketle tribünlerdeki afiş, pankart ve söylemler paralellik arz ediyor.
Tribünlerde o pankartları açan, o söylemleri yapanlar bir yerlerden cesaret alarak bunu yaptılar. Olayları izleyen vatandaşlarımızın ne demek istediğimi anlayacakları kanaatindeyim."
Şahin yaşananların her zamanki olayların ötesinde olduğu inancında. "Toplumda yakılan kıvılcımın parlaması gibi bir şey" cümlesiyle olayların farklılığını dile getiriyor ve soruyor: "Kimdir bu insanlar? Stada nasıl girmişlerdir? Bu tür pankartlara, sloganlara izin verilmemelidir. Geçtiğimiz haftaki olaylarla ilgili de sonuç bekliyorum. Kimdir bu insanlar tespit edildi mi, yakalandı mı?"
Tribünden katile destek
Bakanın bu açıklamalarına karşın tribündeki ırkçı sloganlar durmadı. Dünkü Afyonkarahisar-Bozüyükspor maçının ilk yarısında bir grup taraftar 'Hepimiz Ogün'üz, Hepimiz Türküz' diye bağırdı. Maça bayraklarıyla gelen gelen taraftarlar ayrıca üzerinde Atatürk'ün 'Hayatta tek varlığım ve servetim Türk olarak doğmaktır' sözünün yazılı olduğu bir pankart açtı. Maçın gözlemcisinin, Ogün Samast lehine yapılan tezahüratı raporuna yazdığı öğrenildi. (Spor Servisi)Bakandan Ulusoy'a: Kavgaya gerek yok
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in programda sarf ettiği önemli cümlelerden bir bölümü Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'a ilişkin. Şahin, Ulusoy'la arasında herhangi bir kavga olmadığı inancında. "Ben hiçbir federasyon başkanıyla kavgalı değilim. Kamuoyuna öyle yansıdıysa bundan üzüntü duyarım. Sayın Ulusoy benim federasyon başkanımdır. Seçimle gelmiştir" diyor. Kendisinin sadece iddiaları araştırmak için Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirerek yasanın kendisine verdiği sorumluluğu yerine getirdiğini söylüyor. Ulusoy hakkında 34 tane hukuk davası olduğunu belirten Mehmet Ali Şahin Teftiş Kurulu'nun kendisine 'Hakkında böylesine dava açılmış bir federasyon başkanının görevde kalması sakıncılıdır' dediğini aktarıyor. Buna rağmen kendisinin federasyonu genel kurula davet etmek yerine bu hamleyi kulüplerden beklediğinin altını çiziyor ve ekliyor: "Nitekim kulüpler yeterli imzayı topladılar ama federasyon, 'Eksikti, tamamı gelmemişti' gibi birtakım açıklamalar yaptı."
Kendisinin federasyonla değil federasyonun kendisiyle polemiğe girdiğini belirten Şahin genel kurula gidilmesi konusunda federasyon başkanının kendisine yardımcı olmasını beklediğini vurguluyor. Son olarak Haluk Ulusoy'la ilişkilerinin başka bir noktada olmasını istediğini belirten devlet bakanı şunları söylüyor: "Ben her federasyon başkanıyla yakın olmak isterim. Hafta içinde Ankara'da Ankaraspor Başkanı Hilmi Gökçınar'ın düğünü vardı. Haluk Ulusoy oraya katılmadı. Birçok kulüp başkanı oradaydı. Ben orada federasyon başkanımla yan yana oturmak isterdim. Orada yanımda olmalı, nikâh şahitliğini beraber yapmalıydık. Bundan üzüntü duyuyorum."