@gokhan_karatas

Şaka gibi! Yıldırım Demirören yine çark etti

Şaka gibi! Yıldırım Demirören yine çark etti
Şaka gibi! Yıldırım Demirören yine çark etti
Süper Lig'de uygulanan yabancı oyuncu kuralı yine değişti. Yaklaşık 3 yıldır Türk futbolunu yöneten Yıldırım Demirören, görev süresince üçüncü kez 'radikal' değişiklik yaparak. oldukça ilginç bir istatistiğe imza attı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), aylardır merakla beklenen yabancı futbolcu kuralını duyurdu. Başkan Yıldırım Demirören, gelecek sezondan itibaren Spor Toto Süper Lig kulüplerinin, maksimum 28 kişilik kadro kurabileceğini ve bu sayının 14'ünün yabancı olabileceğini duyurdu. En az 7 yerli oyuncunun yer alacağı esame listesine 11 ithal isim yazılabilecek kulüplere, sahaya tamamen yabancılardan kurulu 11'le çıkma hakkı verildi.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in öncülüğünde alınan radikal kararlar, 18 kulüp tarafından da onaylandı. Ancak her fırsatta yabancı sınırlamasını savunan Demirören'in, kontenjanı kaldırması dikkati çekti. En şaşırtıcı durum ise TFF Başkanı'nın, görevde olduğu 3 yılda 3 kez karar değiştirmesi oldu.

Yabancı futbolcu sayısında flaş karar


NEREDEN NEREYE...

Şubat 2012'de TFF Başkanlığı'na seçilen Yıldırım Demirören, göreve geldikten 4 ay sonra, kontenjan konusunda ilk hamlesini yaptı. 3 yılı kapsayan değişikliğe göre; 2012-2013'te aynı anda sahada 6'sı olmak kaydıyla sınırsız yabancı izin verildi. Bu sayının 2013-2014'te 6+0+4, 2014-2015'te ise 5+0+3 şeklinde uygulanacağı duyuruldu.

Temmuz 2013'te AB statüsü teklifi geri çevrilirken, 2013-2014 sezonu için 6+0+4'ten geri adım atılmadı. Ancak aynı kararlılık bir sonraki yıl devam ermedi.

Mayıs 2014'te kameralar karşısına geçen Demirören, yeni sayının 5+3 olarak belirlendiği söyledi. Daha önce alınan karar uyarınca 5+0+3 olarak uygulanması planlanan kural, '5 oyuncu sahada, 3 oyuncu kulübede olacak' şeklinde revize edildi. Böylece TFF'nin 'bizce doğru' dediği karar değil, uzun süreli sözleşmeler sebebiyle futbolcularını göndermekte zorlanan kulüplerin istediği oldu.

DEMİRÖREN ŞAŞIRTTI

Son olarak dün yapılan açıklamada, 28 kişilik kadronun yarısının ithal futbolcu olmasının yolu açıldı. 2012 yılında sınırsız yabancı sayısını 10'a indiren, 2013'te 6 sınırı getiren, 2014'te 5+0'ı 5+3'e çeviren Demirören yönetimi, şimdi de 'radikal karar' adı altında Süper Lig'de 14 yabancı futbolcuya izin verdi. Üstelik takımlar, aynı anda 11'er yabancıyla mücadele etme hakkı kazandı.

Böylece bir anlamda Süper Lig'in kuruluşundan bu yana uygulanan sınır kalktı. Zira Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ da, "2015-2016 sezonunda yabancı serbest diyebiliriz" ifadesini kullandı.

MİLLİ TAKIM TERCİHİ ŞARTI!

Gelecek sezondan itibaren yabancı ülke milli takımlarının formasını giyen yerli oyuncular, yabancı statüsünde kabul edilecek. Bu kural; Erkan Zengin, Veli Kavlak gibi daha önce bu hakkı kazanan futbolcuları değil, bundan sonra milli takım tercihini farklı ülkeler yönünde kullanan oyuncuları etkileyecek.


  http://www.radikal.com.tr/126574612657462

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neden sınırlama kaldırıldı - user401060

  Yabancı sınırlaması GS, avrupa kupalarında başarılı olup para kazanamasın ve FB ile farkı açamasın diye konulmuştu. FB'nin cezası bitince sınırlamada kaldırıldı.

  radikal yabancı sınırının kalkmasına karşı galiba - hamzaakyol

  haberi öyle bir vermiş ki, türk milletinin nerdeyse ekmek parasından keserek gittiği maç ve aldığı dijitürk paralarını değil de, bedavadan, türk olduğu için, havadan paralar alan birkaç türk oyuncuyu savunur duruma gelmiş. türk halkı mı önemli yoksa birkaç tane zengin türk futbolcusu mu? tük halkı verdiği parayla daha kaliteli futbolcular, daha kaliteli maçlar izlemeye değmez mi? evet yıldırım demirören 3. kez karar değiştiriyor. bunun nedeni de yıldırım demiröreni neyi niçin yaptığını bilecek düzeyde olmaması. birileri birşey diyor demirören de yapıyor. işin bu kısmı ayrı. ancak haberin verilip biçimi yabancı sınırlamasını savunuyor gibi verilmiş. yabancı sınırının kalkmasının türk futboluna katkısı ayrı bir konu. yabancı sınırlamasının ırkçılık olması da ayrı bir konu. sadece türk halkının daha kaliteli futbolcu, daha kaliteli maç izleme hakkı bile son alınan kararı doğru yapar. radikal ırkçılığına devam edebilir.