Sakat sakat yarıştı, dünya şampiyonu oldu

Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası'nda sezonun bitimine üç yarış kala şampiyonluğunu ilan eden Kenan Sofuoğlu, elde ettiği başarının Türkiye'deki yansımalarının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

İSTANBUL - Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası'nda sezonun bitimine üç yarış kala şampiyonluğunu ilan eden Kenan Sofuoğlu, elde ettiği başarının Türkiye'deki yansımalarının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.
Alman Hannspree Ten Kate Honda takımıyla kazandığı başarı sonrası Kenan Sofuuuuoğlu, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısıyla medya mensuplarının karşısına çıkarken, toplantıda Gençlik ve Spor Genel Müdürvekili Mehmet Atalay, Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran ve Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar da yer aldı.
'Başarım fark edildi'
Elde ettiği başarının Türkiye'de nasıl karşılanacağını çok merak ettiğini söyleyen Kenan Sofuoğlu, "Bu benim için soru işaretiydi. Ama son derece mutlu oldum bu kadar ilgiyi görünce. Çünkü Avrupa'da herkes yaptığım şeye inanılmaz gözüyle bakıyor. 80 milyon nüfuslu bir ülkede hiç yarışçı çıkmamış ve bir yarışçı çıkıp zirveye oynuyor, şampiyonluğunu üç yarış önceden ilan ediyor. En tecrübeli yarışçılar bana, 'Sen yaptığın şeyin farkında değilsin' dediler. Benim için her şeyden önemli olan, ülkemde bunun fark edilmesiydi" diye konuştu.
Şampiyon olmayı çok önceden kafasına koyduğunu anlatan Kenan Sofuoğlu, bunun için ameliyat olmayı bile ertelediğini ifade ederek, şunları söyledi: "İlk senemde üçüncü oldum ve bu da bir ilkti. Kendimi kanıtlamam için şampiyon olmam gerekiyordu. Bu nedenle bir sene daha Supersport'ta devam etme kararı aldım. Sezon başı bileğimden sakatlandım ve ameliyat olmam gerekiyordu. Ama bu sezonun ilk iki yarışını kaçırmam ve defteri erkenden kapatmam anlamına geliyordu. Sakatlığımı ikinci plana attım. Ağrı kesici iğnelerle yarışlara çıkmak zorunda kaldım. Sezon başı bileğimden sakatlandığımda bunun olacağı söylense inanmazdım."
Ecclestone'dan teklif gelmiş
Kenan Sofuoğlu, yeni sezonda Supersport kategorisinde kalmanın yanı sıra Superbike veya MotoGP'ye gitme ihtimali bulunduğunu belirterek, "Önümde daha büyük hedefler var. Superbike'a gidersem bir yıl alışma devrem olur. Çok güzel teklifler var. Benim de ilk düşüncem Superbike'ta yarışmak" dedi. MotoGP'nin geleceğini çok parlak görmediğini ifade eden Kenan Sofuoğlu, "Orada dört büyük takımdan birinde değilsen kazanma şansın yok. Ben böyle bir şeyi kabullenemem" diye konuştu.
İstanbul Park pistinin işletmesini alan Bernie Ecclestone'un kendisini arayarak MotoGP'de yarıştırmak istediğini söyleyen başarılı sporcu, "Ama ben bunu politik buldum. Önce Superbike kategorisinde yarışmak istiyorum. Superbike'ın geleceği çok parlak. Valentino Rossi bıraktıktan sona MotoGP'nin popülaritesi nasıl olur, bilmiyorum. 2009 yılı için Superbike'ın en büyük takımından resmi teklif var. Bir yıl daha bu kategoride kalıp yine şampiyon olabilir ve daha sonra bu önemli takımla Superbike'ta yarışabilirim. Eğer şimdi gidersem MotoGP'de ve Superbike'ta birinci sınıf değil ikinci sınıf takımlarda yer bulabilirim" şeklinde konuştu.
Başbakan aradı
İngiltere'deki yarışı ikinci olarak tamamlayıp, şampiyonluğunu ilan etmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini telefonla arayarak tebrik ettiğini anlatan Kenan Sofoğlu, çevresindekilerin buna inanamadığını söyledi.
Toplantıda yer alan Gençlik ve Spor Genel Müdürvekili Mehmet Atalay, Kenan Sofuoğlu'na devlet olarak desteklerinin süreceğini söyledi. Bu arada toplantıda İstanbul Park pisti ve pistin Bernie Ecclestone'a 3 milyon dolara kiralanması da tartışma konusu oldu. Sofuoğlu pistte antrenman yapamadığını söyleyince Bekir Yunus Uçar da pistin çok ucuza kiralandığını dile getirdi. Bunun üzerine Mehmet Atalay kiralayıcı şirketle oturup konuşacaklarını belirterek, "Ülkemde Kenan Sofuoğlu'nu orada çalıştıramayacak ve yarıştıramayacaksam, o zaman o tesisin suyunu da, elektriğini de, diğer ihtiyaçlarını da vermem. Orada Kenan'ın bir antrenman bile yapamadığını bilmiyordum. Bundan sona ilgili arkadaşlar görüşüp, kiralayıcı firma üzerinde baskı kurulması ve gerekenlerin yapılması için her şeyi yapacağım" dedi. (Spor Servisi)