Salonun önündeki Sırplara tekbirli saldırı

Salonun önündeki Sırplara tekbirli saldırı
Salonun önündeki Sırplara tekbirli saldırı
İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'nda Galatasaray ile Kızılyıldız Telekom basketboltakımları arasında oynanan Euroleague karşılaşması öncesi; salona tekbirlerle gelen Galatasaray'lı taraftarlar ile Sırp taraftarlar arasında çıkan kavga 25 yaşındaki sırp taraftar Marko İvkoviç'in ölümüne sebep oldu.

 RADİKAL - Galatasaray -Kızılyıldız maçı öncesinde çıkan olaylarda 25 yaşındaki Kızılyıldız taraftarı Marko İvkoviç kalbinden bıçaklanarak yaşamını yitirdi. Olay amatör kameraya yansıdı.

ATAMAN: 300-400 TERÖRİST

Galatasaray Liv Hospital'da Başantrenör Ergin Ataman, Sarı-Kırmızılılar'ın THY Avrupa Ligi'nin 6. haftasında kazandığı Kızılyıldız maçının ardından maç öncesinde Abdi İpekçi Spor Salonu'nun önünde olay çıkartan Kızılyıldız taraftarını ağır bir dille eleştirdi. Trendbasket sitesine konuşan tecrübeli teknik adam, 300-400 kişilik bir grubun büyük bir tehdit teşkil ettiğini belirterek Euroleague yönetimini cezai yaptırıma davet etti. Ataman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ''Salona arabayla gelirken gördüğüm manzara dehşet vericiydi. 300 kişilik biletsiz bir grup toplanıp buraya askeri tabur gibi geliyor, kimse müdahale etmiyor. Sonra da bizim insanımıza saldırıyorlar. Burada polise ve taraftarımıza meşale ve taşlarla saldırdılar. Bu gruba mesajım; kendinize gelin. Bunlara 300-400 terörist diyeceğim. Bu konuda Euroleague yönetiminin acil toplanması ve ceza vermesi gerekir. Emniyetimiz bu konuda nasıl faka bastı, beni Türk vatandaşı olarak çok büyük bir endişeye soktu. Başka yerde böyle bir şey olamaz.''

Galatasaray maçı öncesi çıkan kavgada Sırp taraftar öldürüldü


Kızılyıldız taraftarları, maç öncesinde 50 kişilik maç bileti talep etmiş ve Galatasaray yönetimi, bu talebe olumlu karşılık vermişti. Ancak 300 kişiye yakın bir taraftar grubu, maçın oynanmasına saatler kala toplanıp salona gelerek yönetimden ekstra bilet talebinde bulundu. Sarı-Kırmızılı yönetimin emniyet tedbirleri kapsamında bu talebi geri çevirmesiyle birlikte Kızılyıldızlı taraftarlar olay çıkardı. Maç öncesinde salonun önündeki Sırp taraftarlar, polis tarafından biber gazı ve benzeri ekipmanlarla etkisiz hale getirilerek salondan uzaklaştırıldı. Maçı yalnızca 50 Kızılyıldız taraftarı salonda seyredebildi.

Galatasaray Liv Hospital 110-103 Kızılyıldız