Samba tumba kupa

Samba tumba kupa
Samba tumba kupa
32 takımın mücadele edeceği futbolun en önemli turnuvası olan Dünya Kupası bugün Brezilya'da saat 23.00'teki Brezilya-Hırvatistan maçıyla başlayacak. Kupa, 13 Temmuz'daki final maçıyla noktalanacak.

Futbolun bayramı Dünya Kupası bugün oynanacak Brezilya-Hırvatistan açılış maçıyla başlayacak. Brezilya’nın ev sahipliği Toplam 32 takımın katıldığı Dünya Kupası, 13 Temmuz Pazar günü Rio de Janeiro’da oynanacak final maçıyla sona erecek. 64 maça sahne olacak şampiyonada 8 grupta 4’er takım mücadele edecek. Toplam 12 kentte düzenlenecek kupada ilk tur gruplarında 48 maç oynanacak.
Protestoların gölgesinde başlayacak olan Dünya Kupası’nda bir Türk hakemi de görev yapacak. Türkiye ’nin yer alamadığı Dünya Kupası’nda Bahattin Duran ve Tarık Ongun’un yardımcılıklarını yapacağı Cüneyt Çakır, 1974 yılında Almanya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda Doğan Babacan’ın görev almasından tam 40 yıl sonra yine bir Türk hakem olarak Dünya Kupası organizasyonunda düdük çalacak.

Köpük ve teknoloji

Brezilya’daki Dünya Kupası ilklere de sahne olacak. Dünya Kupası tarihinde, “gol çizgisi teknolojisi” ile “kaybolan köpük boya”, bu organizasyonda ilk kez kullanılacak. İlk kez geçen yıl Brezilya’da düzenlenen FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda kullanılan Alman menşeli “GoalControl-4D” adlı teknoloji, dünya kupaları tarihinde de ilk defa uygulanacak. FIFA, söz konusu sistemi daha önce Almanya’nın Düsseldorf ve Gelsenkirchen kentlerindeki statlarda test etmiş, Konfederasyonlar Kupası sonrasında da geçen yıl Fas’ta düzenlenen FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nda kullanımına onay vermişti. İki takımın da golünü kaydedebilecek özelliğe sahip yüksek hızlı 14 kameranın yer aldığı sistem, gol çizgisine yaklaşan topun pozisyonunu, sürekli ve otomatik bir şekilde X, Y ve Z koordinatlarını kullanarak üç boyutlu yakalıyor. Top, çizgiyi tamamen geçtiğinde merkez analiz birimi, hakemin saatine 1 saniyeden de az bir sürede şifreli sinyal gönderiyor. Sistem, standart kalelerin ve topun kullanıldığı maçlarda başarılı sonuçlar veriyor.
Kupa tarihinde ilk kez kullanılacak bir diğer uygulama ise serbest vuruşta baraj mesafesini ayarlamak için kaybolan köpük boya. Türkiye’de geçen yaz düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda İlk kez kullanılan sprey boya, serbest vuruştan önce kurulan barajın mesafesini belirlemek için geliştirildi. Arjantin firması Fair Play 9.15 Limit’in ürettiği sprey, saha çizgilerine benzer bir iz oluşturacak ve hakemlere, baraj mesafesinin korunması açısından yarar sağlıyor. Kirlilik yaratmayan köpükten meydana gelen sprey, çim, sentetik ve toprak sahalarda kullanılabiliyor. Köpük boya, sahaya uygulandıktan 45 saniye ila 2 dakika içerisinde kendi kendine yok oluyor.

Tahminler Koca Kafa’dan

Bu kupada da bir kahin hayvanımız olacak. Brezilyalıların sevgilisi haline gelen Kaplumbağa Cabecao’nun (Koca Kafa), 2010 FIFA Dünya Kupası’nda yaptığı maç sonucu tahminleriyle ünlü olan Ahtapot Paul’ün yerini alacağı düşünülüyor. Almanya’da bir akvaryumda bulunan Paul, İspanya’nın şampiyonluğu dahil birçok bahiste doğru kağıdı seçmişti. Ülkenin kuzeyinde Praia do Forte koruma bölgesinde yaşayan 25 yaşındaki “Koca Kafa”, Brezilya bayrağı konan balığı yedi ve böylece ev sahibinin Hırvatistan’ı yeneceğini tahmin etmiş oldu.