Sambacıların arasında ne işin var Semih?

Milli haftadan sarkan üç şey vardı. 'En Mehmetçik' Aurelio, kaleci Volkan ve bitmek bilmez milliyetçi hezeyan. Şehitlere saygı, silahların öfkesine nefret bir yere kadar tabii ki anlamlı.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Milli haftadan sarkan üç şey vardı. 'En Mehmetçik' Aurelio, kaleci Volkan ve bitmek bilmez milliyetçi hezeyan. Şehitlere saygı, silahların öfkesine nefret bir yere kadar tabii ki anlamlı. Ama işi şovenizm kokan bir teyakkuz durumuna çevirmek tehlike çanlarını harekete geçiriyor. Biz tribünlerdeki bu filmi 90'larda da görmüştük ve sonucunda akan kanın debisi artmıştı sadece. Bu işi barış çözer, öfke değil. Tribünler hiç değil.
Maça bakalım biz. Oyuna hızlı giren ve 5'te Sedat'la serbest vuruştan doksan direğini döven Konya'ydı. Devamını da getirdi 'fosfor yeşilliler'. Oyuna başlamak için muhtemelen gol yemeyi bekleyen ev sahibini hızla abandone etmek istiyorlardı. Başardılar da! Sağlı sollu saldırdılar ve 11'de sonucunu aldılar. Ama ne ilginçtir ki hemen de tekzip yediler. Önce Kaue'nin kornerini Washington 'kafaladı': 1-0. Hemen dönüşünde ise Gökhan'ın ortasında Özden ve Erkan, Semih'e zor günler için ucuz bir gol hediye ettiler: 1-1. Açıkçası bu golü Kezman bile atardı!
Konya Sarıgül'süz zor!
22'de Fenerbahçe'yi öne geçiren Alex golünde de yine Özden-Erkan ikilisi en az ortayı yapan Semih kadar katkı vermişti. Değil Süper Lig'de, herhangi bir profesyonel ligde yenmeyecek gollerdi bunlar. Milli Takım'a kalıtımsal olarak aktarılan zaaf da bu sanırım. Artık Fener'in keyfi demlenmişti. Konya'nın ise bu sıkıntılarla ayakta durması (hatta ligde kalması) pek mümkün değildi sanki (tabii maçlarına Çetin Sarıgül kadrolu olarak atanırsa o başka)! Nitekim devamı geldi hataların: 36'da Ömer'in ölümcül pas hatasını 'bıçak arası' misali kaptı Vederson ve taraftarları ferahlattı: 3-1.
İkinci yarı önce boş viteste başladı. Konya bu aşamadan sonra acep bir şeyler olur mu tereddüdündeydi. Fenerbahçe ise 'keyfe keder' modunda. Rakibin zaafları sürdükçe eğleniyordu Sarı-Lacivertli tribünler. 54'te Deivid'in kombine iki şutunun ardından gelen kornerde Edu yine elini kolunu sallaya sallaya attı golünü: 4-1. Konya an itibariyle neden ligin en çok gol yiyen takımı olduğunu ispat etmek istiyordu sanki. O kadar ki bir ara Alex 'nasılsa atarız' diye Deivid'i de ligde golle tanıştırmak için net bir fırsatı harcadı. Aslında maç 4-1'den sonra gereksiz oynandı. İki takım da bitse de gitsek moduna dönmüştü çoktan.

NOT: Nasıl ki takımlar için lig uzun ve zorlu bir maraton, taraftar için de öyle. Dün azdılar, kombine esnafı bile kaçak güreşmişti sanki. Tamam, bazen sıcak koltuğu bırakmak zor gelir insana. Oysa tam da bu yüzden dünkü gibi havaları ziyan etmemeli. Taraftarın yoklama kaçağı olma hakkı varsa bunu dünkü ılık sonbahar akşamlarında harcamak yerine kara kışlara saklaması daha iyi olmaz mı? Hele de takımın vites yükseltmesi gereken haftalar gelmişken... Belki de Beyonce konseri için para biriktiriyorlardır!

* * * * *
FENERBAHÇE: 4
Volkan. 6
Gökhan. 7
Edu. 6
Yasin. 6
R. Carlos. 7
Deniz. 6
Vederson. 8
Aurelio. 6
(Appiah 58). 6
Deivid. 6
(Ali 77). -
Alex. 7
(Tümer 64). 6
Semih. 7

KONYASPOR: 1
Özden. 3
Kaue. 6
El Saka. 5
Ömer. 4
(Burak 60). 6
Erkan. 5
Sedat. 5
Mustafa. 5
Erman. 6
Murat. 5
Sabin 60). 5
Veysel. 4
(Mohammed 72). 5
Washington. 6

Goller: Semih (12), Alex (22), Vederson (36), Edu (54) / Washington (11)
Sarı Kartlar: Vederson / Erman, El Saka
Stat: Şükrü Saracoğlu Hakemler: Y. Yıldırım, M. E. Eyisoy, A. Ulusoy