Şampiyon gibi başladı

Şampiyon gibi başladı
Şampiyon gibi başladı
Roland Garros'ta ilk gün favoriler zorlanmazken, Paris'te tek kadınlarda geçen sene mutlu sona ulaşan Serena Williams, Fransız rakibi Alize Lim'i iki set sonunda turnuva dışına itmeyi başardı.

Tenis takviminin tek toprak kort Grand Slam’i olan Fransa Açık nam-ı diğer Roland Garros, dün Paris’te oynanan karşılaşmalarla başladı. 8 Haziran’da oynanacak tek erkekler finali ile noktalanacak sezonun ikinci Grand Slam’inde ilk gün favoriler hiç zorlanmadı. Kadınlarda son şampiyon Serena Williams, ev sahibi Alize Lim’i iki setle turnuva dışına itti. Günün ilk karşılaşmasında Philippe Chatrier Kortu’nda tek kadınlar 3 numarası Agnieszka Radwanska sahne aldı. Polonyalı raket, ilk tur maçında karşılaştığı Çinli rakibi Shuai Zhang’ı sadece 3 oyun vererek 6-3 ve 6-0’lık setlerle saf dışı bıraktı ve adını ikinci tura yazdırmayı başardı.

Federer Vilas’ı yakaladı

Radwanska’dan sonra korta çıkan tek erkeklerde 2009 Fransa Açık şampiyonu Roger Federer de adeta idman yaptı. İsviçreli eski dünya bir numarası Fedex, Slovak rakibi Lucas Lacko’yu 3 set sonunda geçti. Karşılaşmaya oldukça hızlı başlayan Majesteleri, 24 dakika sonunda ilk seti 6-2’lik sonuçla kazandı. İkinci sete de hızlı başlayan Federer, henüz üçüncü oyunda servis kırarak ipleri eline geçirdi. Tecrübeli raket, bu avantajını set sonuna kadar korudu ve 34 dakika sonunda 6-4’le avantajını iki sete taşıdı.
Roland Garros’ta 73 maçına çıkarak bu alanda rekoru elinde bulunduran Guillermo Vilas’ı yakalayan Roger Federer, üçüncü sete servis kırarak başladı. 26 dakika süren bu sette Fedex, ilk sette olduğu gibi Lacko’ya sadece 2 oyun verdi ve 6-2’yle adını ikinci tura yazdırdı.

78 dakikada turladı

Philippe Chatrier’deki günün üçüncü maçında korta çıkan kadınlar dünya 1 numarası Serena Williams da Aga ve Fedex gibi, ikinci tura yükselirken sıkıntı yaşamadı. ABD ’li yıldız, dört kez yakaladığı servis kırma şanslarından ikisini değerlendirdiği ilk seti 39 dakika sonunda 6-2’yle kazanmayı başardı. Serena bu sette 17 winner üretirken 23 de basit hata yaptı. Buna karşın ilk servislerinde ve file önündeki etkinliği ile dişini gösterdi. 32 yaşındaki oyuncu, kendisini ikinci tura taşıyan ikinci sette de kontrolü elinde tuttu. Bu sete üst üste kazandığı 3 oyunla başlayan Serena Williams, bu seti de 39 dakika sonuda, bu kez 6-1 kazandı ve unvanını korumak için ilk adımı attı.