Şampiyon rekorla kapattı

İzmir'de UEFA heyecanı, İstanbul, Diyarbakır ve Bursa'da düşmeme mücadelesi yaşanırken Samsun'da da bir formalite maçı vardı. Yine de Şampiyon Beşiktaş 'gizli' bir hedefin peşindeydi; bu maçı galibiyetle kapatarak lig tarihinin üç puanlı sistemde en çok puan toplayan takımı olmak...

SAMSUN - İzmir'de UEFA heyecanı, İstanbul, Diyarbakır ve Bursa'da düşmeme mücadelesi yaşanırken Samsun'da da bir formalite maçı vardı. Yine de Şampiyon Beşiktaş 'gizli' bir hedefin peşindeydi; bu maçı galibiyetle kapatarak lig tarihinin üç puanlı sistemde en çok puan toplayan takımı olmak... Maça Samsunspor daha baskılı başladı. 5. dakikada Ronaldo'nun sebep olduğu pozisyonda ev sahibi takımın kazandığı frikiği emektar Ertuğrul kötü kullandı. 8'de Ertuğrul bu kez de şansını yerden vurduğu şutta denedi; top kaleci Göksel'de kaldı. Ev sahibi ekip 20'de öne geçti. Soldan Musa'nın yaptığı ortaya Sinan kafayla vurdu, top Göksel'in üzerinden ağları buldu: 1-0. İki dakika sonra yine aynı kanattan bu kez yerden yapılan ortaya, altı pas içinde dokunamayan oyuncu da Sinan oldu.
Beşiktaş'ın ilk tehlikeli atağı 31'de geldi ve Giunti'nin kullandığı serbest vuruşta Yasin bomboş pozisyonda meşin yuvarlağı kaleci Shorunmu'ya teslim etti. İki dakika sonra ceza sahasının dışından Ertuğrul'un nefis aşırtma vuruşu üst direği yalayarak dışarı çıktı. Onca baskıya rağmen Samsun tek golde kalırken ilk yarıya Ali Cansun damgasını vurdu. Beşiktaş'ın genç golcüsü, 38'de Musa'nın ceza sahası içinde
uzaklaştıramadığı topa vurdu: 1-1.
Ali Cansun fırtınası
Peşi sıra 40'da Yasin, sağdan gelen ortayı güzel bir kafa pasıyla arkaya aşırttı, Ali Cansun bu kez başarılı değildi. Ama Yasin, genç forveti gol attırmakta ısrarlıydı. Nitekim 45'te Samsunspor ceza sahası önünde yaptığı birkaç güzel hareketin ardından topu sağa açtı; Ali Cansun durumu 1-2'e getirdi. İlk yarı da bu skorla kapandı.
İkinci yarı golle başladı. 52'deki organize atakta Yasin bu kez asist hakkını kaptanı için kullandı. Tayfur klas bir çalımla önünü boşalttı ve durumu 1-3'e getirdi. 59'da bu kez Ali Cansun asist yaptı, bir başka genç Eser topa kafayı vuramadı. 68'de kazanılan frikikte topun başına gelen Hakkı son derece güzel bir vuruşla skoru 2-3'e taşıdı. Sezonun son maçıydı ve bir anlamda herkesin gönlünün olması gerekiyordu. 70'de sağdan çok güzel vurdu ve Niyazi, böylece Beşiktaş forması altındaki ligdeki ilk golünü attı: 2-4. Gol sağanağı devam ediyordu. 77'de kaleci Göksel, Müslim'i düşürünce kazanılan penaltıyı kullanan Sinan skoru 3-4'e getirdi. Böylece Beşiktaş, kapanışı galibiyetle yaptı. (Spor Servisi)