Şampiyona, 113 yıl sonra iade-i itibar

Almanya'da 1894 yılında oynanması gereken, ancak konuk takımın bütçesi yetmediği için gelemediği Viktoria Berlin-1. FC Hanau lig şampiyonluğu final karşılaşması ancak 2007 Temmuzu'nda oynanabildi.

BERLIN - Almanya'da 1894 yılında oynanması gereken, ancak konuk takımın bütçesi yetmediği için gelemediği Viktoria Berlin-1. FC Hanau lig şampiyonluğu final karşılaşması ancak 2007 Temmuzu'nda oynanabildi. O zamanki statü gereği kupa Viktoria Berlin'e verilmiş ancak yıllarca, başkent ekibinin bu kupayı hak etmediği öne sürülmüştü. Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Theo Zwanziger'in önerisiyle iki kulüp, bu tarihi finali tamamlamaya karar verdi. İki ayak üzerinden oynanan finalde takımlar 19. yüzyılda kullanılan ağır deri topla oynarken, yine o dönemki formalarıyla sahaya çıktılar.
Hanau'daki ilk maçı Viktoria 3-0 kazanırken, Mavi-Beyazlılar kendi sahalarındaki rövanş maçından da 1-1'lik skorla ayrıldı ve 1894 yılının tescilli şampiyonu oldu. Viktoria böylece, 113 yıldır haklarında söylenen 'şampiyonluğu haksız şekilde' kazandınız eleştirilerine de son noktayı, biraz gecikmeli de olsa koymuş oldu. Ancak bu başarı Viktoria Berlin'in mevcut durumuna yardımcı olmuyor. Almanya'da hem kriket hem de futbol branşlarına sahip ilk kulüp olan Viktoria, bugünlerde amatör kümede yaşam mücadelesi veriyor. (Spor Servisi)